O zasadach używania znaków towarowych w OPZ – na podstawie opinii UZP i wyroków KIO
Pytanie:
Prowadzimy postępowanie na dostawę sprzętu i odzieży sportowej. W opisie przedmiotu zamówienia znajdują się następujące sformułowania: „Pulsomert z GPS. Pulsometr do treningu musi posiadać: ekran szkło Gorilla Glass podświetlenie, blokadę klawiszy, alarm, kabel USB oraz instrukcję obsługi, GPS do kontroli prędkości, dystansu, zapisywania tras treningu, czujnik ciśnienia atmosferycznego. Musi mierzyć wysokość nad poziomem morza i być wodoodporny do 30m. Musi posiadać funkcję testu ortostatycznego, treningu multisportowego monitorującego czas zmian między poszczególnymi dyscyplinami, licznik kalorii, fitness test, tętno (średnie, minimalne i maksymalne z treningu), obciążenia treningowego, stanu regeneracji. Kolor czarny lub czerwony Polar V 800 GPS lub towar równoważny.
Stół do tenisa stołowego. Musi posiadać stabilną konstrukcję opartą na 4 stalowych nogach wyposażonych dodatkowo w układ jezdny składający się z 8 kółek skrętnych o średnicy 125mm. Blat stołu o grubości 22mm koloru niebieskiego. Stół musi posiadać certyfikat ITTF, który dopuszcza do prowadzenia wszelkiego rodzaju rozgrywek i zawodów. Waga ok. 118 kg. Stół do tenisa stołowego JOOLA DUOMAT niebieski klasa A z ITTF lub towar równoważny”.
Dodatkowo OPZ wskazuje: „Jako towar równoważny uważa się towar o parametrach technicznych nie gorszych od sugerowanego. Zamawiający rozumie przez to, że oferowany towar posiada równą (taką samą) lub wyższą wartość użytkową, czyli cechuje się taką sprawnością w użytkowaniu, zwłaszcza pod względem wydajności, trwałości, skuteczności użycia zgodnie z przeznaczeniem, a także posiada takie same lub wyższe cechy jakościowo-użytkowe właściwe produktowi wskazanemu, oraz ma takie same lub wyższe parametry techniczno-użytkowe”. Czy takie wskazanie wykonawcy kryteriów równoważności jest prawidłowe i wystarczające?
26 listopada 2018Czytaj więcej