Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu nie powinna skupiać się jedynie na formalnym potwierdzeniu ich spełniania. Chodzi o ustalenie, czy wykonawca jest zdolny do realizacji zamówienia oraz czy w rzeczywistości dysponuje potencjałem kadrowym i technicznym, który pozwoli mu zrealizować zamówienie. Zamawiający ma praco do sprawdzenia, czy niezbędne zasoby wykonawca będzie miał dostępne na etapie realizacji umowy. Jeżeli uzna, że zaangażowanie zasobów technicznych lub zawodowych wykonawcy w inne przedsięwzięcia gospodarcze wykonawcy może mieć negatywny wpływ na realizację jego zamówienia publicznego, to ma prawo do odrzucenia oferty. Wynika to wprost z regulacji ustawy Pzp. Sprawdź, jakie stanowisko w zakresie jego wykonania zajęła Krajowa Izba Odwoławcza.
Procedurę zasady konkurencyjności należy przeprowadzić wówczas, gdy beneficjent wydaje środki unijne w kwocie powyżej 50.000 zł. Coraz więcej środków wydawanych jest już z nowej perspektywy finansowej na podstawie Wytycznych w zakresie kwalifikowalności na lata 2021–2027. Trzeba tutaj pamiętać o niezbędnych formalnościach, których musi dopełnić każdy zamawiający. Wiedza o nich pozwoli zminimalizować ryzyko korekty finansowej. Sprawdź procedurę krok po kroku.
Jak wskazano w wyroku Izby z 28 lutego 2022 r. (sygn. akt KIO 361/22) zasada proporcjonalności przedmiotowych środków dowodowych oznacza konieczność doboru tych środków w sposób adekwatny do osiągnięcia celu postępowania o udzielenie zamówienia, czyli wyboru wykonawcy, który będzie zdolny realizować zamówienie zgodnie z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi przez zamawiającego, przy jednoczesnym zachowaniu naczelnych zasad systemu zamówień publicznych (uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 marca 2023 r. (sygn. akt KIO 749/23).
Wprowadzenie zamawiającego w błąd musi mieć wpływ na podejmowane przez niego decyzje w postępowaniu. Co do zasady należy przyjąć, iż informacje wprowadzające w błąd zamawiającego w danym postępowaniu muszą mieć znaczenie z punktu widzenia oceny oferty i możliwości jej wyboru w konkretnym postępowaniu przetargowym. Najczęściej są to informacje potwierdzające zgodność z wymaganiami zamawiającego czy też oceną podmiotową wykonawców ubiegających się o zamówienie. Nie każda informacja przekazywana w postępowaniu może pozostawać w związku z decyzjami, jakie podejmuje zamawiający w postępowaniu. Może mieć związek np. z opisanymi w dokumentacji postępowania wymaganiami czy też wprowadzonymi fakultatywnymi przesłankami wykluczenia. Przy czym mogą to być np. informacje wykraczające poza kryteria oceny, kwalifikację podmiotową lub inne niemające wprost powiązania z wytycznymi oceny zawartymi w dokumentacji postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 marca 2023 r., sygn. akt KIO 744/23).
W toku rozprawy wykonawca przedstawił własną kalkulację cenową. Nie zawierała ona szczegółowego rozbicia kosztów i uniemożliwiała weryfikację dokonanej wyceny. Istotne znaczenie miało to, że wykonawca przyznał, iż w ramach kalkulacji ceny nie uwzględnił kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 lipca 2023 r. Powołał się natomiast na zawarte w projekcie umowy postanowienie przewidujące możliwość waloryzacji wynagrodzenia przez cały czas trwania umowy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 stycznia 2023 r., sygn. akt KIO 66/23).
Prawo zamówień publicznych definiuje roboty budowlane jako wykonanie (również wraz z zaprojektowaniem) robót budowlanych, które wskazują konkretne przepisy unijne lub obiektów budowlanych. Niezwykle ważne jest tutaj, że definicja robót z Pzp różni się od tej z innych aktów prawnych jak choćby Prawa budowlanego. Zamawiając roboty budowlane, warto poznać bądź przypomnieć sobie najważniejsze, wydawałoby się podstawowe a jednak kluczowe dla procedury, definicje pojęć. Ich zestawienie publikujemy w Top temacie.
Punktem wyjścia dla stwierdzenia wady oferty jest właściwe ustalenie oraz interpretacja dokumentacji sporządzonej w danym postępowaniu. Powinna być ona rozumiana w sposób ścisły, tak aby ograniczyć pole dla ewentualnych niejasności i nieporozumień, które skutkują niedozwoloną uznaniowością przy ocenie ofert (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 kwietnia 2023 r., sygn. akt KIO 777/23).
Ze względu na podstawowe zasady udzielania zamówień, z brzmienia art. 457 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, biorąc pod uwagę wykładnię systemową, należy wyinterpretować normę, prowadzącą do unieważnienia umowy o udzielenie zamówienia publicznego w wylistowanych sytuacjach (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 marca 2023 r., sygn. akt KIO 610/23).
Określone naruszenie przepisów Prawa zamówień publicznych jest obwarowane sankcją unieważnienia umowy w sprawie zamówienia. O tym, kiedy umowa podlega unieważnieniu, kto może wystąpić o stwierdzenie jej nieważności oraz aspekty praktyczne związane z unieważnieniem kontraktu zamówieniowego omawiamy w tym tygodniu w dziale Top temat.
Kalkulacja cenowa zawiera jednostkowe szczegółowe dane finansowe odnośnie do kosztów ponoszonych przez wykonawcę. Wskazywany jest tam zysk (wynik ze sprzedaży) określony dla każdego elementu składającego się na przedmiot zamówienia, jak i w odniesieniu do całego kontraktu, marża dla każdego elementu, marża średnia itp. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Okręgowego w Katowicach wyrażonym w wyroku z 8 maja 2007 r. (sygn. akt XIX Ga 167/07), zarówno metoda kalkulacji ceny, jak i konkretne dane cenotwórcze można zakwalifikować jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Mogą być one przedmiotem ochrony przez ich utajnienie przed innymi podmiotami, również tymi uczestniczącymi w przetargu. Podobnie przyjmuje się w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 marca 2023 r., sygn. akt KIO 649/23).
Czy przekonanie o tym, że programista to jeden z najlepszych zawodów na rynku, jest prawdziwe? Możliwe, że tak. Pracujący w ten sposób mogą pochwalić się wysokimi zarobkami w skali miesiąca, a dodatkowo często pracują w trybie zdalnym. Czy jednak to wszystko ulegnie kiedyś zmianie?
Wyszukiwarka internetowa Google to jedno z najbardziej rzetelnych źródeł pozyskiwania Klientów do firm usługowych. Ogromny potencjał tego narzędzia sprawia, że Twoje przedsiębiorstwo stoi przed niepowtarzalną okazją: znalezienia nawet tysięcy potencjalnych partnerów biznesowych oraz maksymalizacji dotychczasowych zysków. Chcesz wiedzieć, jak efektywnie promować firmę? Oto poradnik przygotowany przez doświadczonych specjalistów z agencji AFTERWEB. Odsłaniamy kulisy marketingu SEM, nastawionego na generowanie wysokiej jakości leadów. Zapraszamy!
Czy przekonanie o tym, jak wysokie są niemieckie podatki, jest prawdziwe? Kwota, jaką osoby zatrudnione w Niemczech odprowadzają jako podatek od dochodu do tamtejszego odpowiednika urzędu skarbowego jest uzależniona od wielu różnych czynników. Faktem jest, że niemiecki system podatkowy opiera się na podatku progresywnym, którego wysokość rośnie z każdym zarobionym euro. Należy jednak pamiętać, że każdy niemiecki podatnik jest także przypisany do konkretnej klasy, która wpływa między innymi na możliwość skorzystania z ulg. A tych, w przeciwieństwie do polskiej skarbówki, Finanzamt oferuje całkiem sporo. Wśród wielu zwolnień, znajduje się także zwrot podatku za paliwo na dojazd do pracy. Na czym to polega i jak z niego skorzystać?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!