Zwrot zabezpieczenia powinien nastąpić po dokonaniu odbioru pogwarancyjnego
Pytanie:
Zgodnie z art. 151 ustawy Pzp, 30% wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający zwraca wykonawcy po zakończeniu okresu udzielonej gwarancji. W naszym przypadku okres ten mija 23.06.2013r. W umowie z wykonawca jest zapis:
"Wykonawca gwarantuje wykonanie robót jakościowo dobrze, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i sztuką budowlaną, bez wad, które pomniejszą wartość robót lub uczynią obiekt nieprzydatnym do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wykonawca udziela gwarancji jakości na roboty objęte niniejszym zamówieniem na okres 5 lat od dnia podpisania protokółu odbioru końcowego. Okres rękojmi biegnie równolegle z okresem udzielonej gwarancji. W okresie trwania gwarancji jakości i rękojmi za wady przeglądy gwarancyjne będą się odbywały w następujących terminach:
na każde żądanie Zamawiającego w przypadkach stwierdzenia wad i usterek przez służby Zamawiającego, lub użytkownika obiektu,
na jeden miesiąc przed zakończeniem okresu udzielonej gwarancji jakości.
W każdym przypadku koszty przygotowania i organizacji przeglądów ponosi Wykonawca.”
Czy wobec powyższego zabezpieczenie należytego wykonania umowy może nastąpić dopiero po dokonaniu pisemnego bezusterkowego odbioru pogwarancyjnego? Czy odbiór pogwarancyjny winien odbyć się w obecności przedstawiciela konserwatora zabytków, z uwagi na to, że jest to obiekt zabytkowy? Czy też wobec nie zgłaszania wad i usterek przez zamawiającego, zwrot zabezpieczenia następuje w ciągu 15 dni po upływie rękojmi za wady lub gwarancji jakości, niezależnie od tego czy spisano protokół pogwarancyjny? Jakie znaczenie prawne ma zgłoszenie przez zamawiającego odbioru pogwarancyjnego w terminie krótszym niż 1 miesiąc przed zakończeniem okresu gwarancji jakości? Czy odbioru może dokonać spółka akcyjna, która nie była stroną umowy, a przedsiębiorca – wykonawca wniósł do tej spółki swoje przedsiębiorstwo w formie aportu, przy czym zamawiający nie wyrażał zgody na przelew wierzytelności? W umowie z wykonawcą był następujący zapis:
„Zabrania się cesji wierzytelności wynikających z niniejszej umowy na osoby trzecie bez pisemnej zgody zamawiającego”.
Komu zamawiający ma zwrócić zabezpieczenie należytego wykonania umowy – 30 %? Czy w ogóle ma zwrócić to zabezpieczenie czy zamawiający może zatrzymać zabezpieczenie skoro przedsiębiorca – wykonawca – wniósł swoje przedsiębiorstwo jako aport, a zamawiający nie wyraził zgody na cesję wierzytelności?
24 czerwca 2013Czytaj więcej