Biuletyn Zamówień Publicznych to oficjalny polski publikator na szczeblu krajowym, w którym zamawiający zamieszcza ogłoszenia o zamówieniach publicznych, w których wartość zamówienia mieści się w tzw. progach krajowych. Ogłoszenia dotyczące postępowań wszczętych od 1 stycznia 2021 r. udostępniane są na portalu Platforma e-Zamówienia – https://ezamowienia.gov.pl .
Poniżej informacje o wzorach ogłoszeń oraz zawartych w nich danych.
W Biuletynie Zamówień Publicznych publikowane są następujące ogłoszenia:
1) ogłoszenie o zamówieniu,
2) ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy,
3) ogłoszenie o wyniku postępowania,
4) ogłoszenie o konkursie,
5) ogłoszenie o wynikach konkursu,
6) ogłoszenie o zmianie ogłoszenia – dotyczy wszystkich rodzajów ogłoszeń publikowanych w BZP,
7) ogłoszenie o zmianie umowy,
8) ogłoszenie o wykonaniu umowy,
9) ogłoszenie o spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14 ustawy Pzp, dotyczących zamówień in-house.
Obowiązek publikowania ogłoszenia w BZP występuje, co do zasady, w przypadku postępowania o udzielenie zamówienia, którego wartość jest co najmniej równa kwocie 130.000 zł i mniejsza niż progi unijne. Wyjątek od tej zasady stanowi ogłoszenie o wykonaniu umowy oraz ogłoszenie o spełnianiu okoliczności, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 11–14 ustawy Pzp, dotyczących zamówień in house, które podlegają obowiązkowej publikacji w BZP, niezależnie od tego, że dotyczą również zamówień o wartości w progach unijnych.
Szczegółowy zakres informacji, jakie winny zawierać poszczególne ogłoszenia, został określony w rozporządzeniu ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Rozporządzenie to nie określa wzorów ogłoszeń, a jedynie wskazuje informacje, jakie powinny być zawarte w ogłoszeniach zamieszczanych w publikatorze ogłoszeń o zamówieniach publicznych, jakim jest BZP.
Zamawiający ma obowiązek udokumentować fakt zamieszczenia ogłoszenia w BZP i przechowywać dowód jego zamieszczenia. Data publikacji ogłoszenia o zamówieniu stanowi bowiem datę początkową, od której liczy się termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert. Ma również znaczenie w kontekście obowiązku zapewnienia równego dostępu do treści dokumentu zamówienia.
Zamawiający może dodatkowo udostępnić ogłoszenie podlegające obowiązkowej publikacji w BZP, w inny sposób np. zamieszczając je na stronie internetowej prowadzonego postępowania, przekazując ogłoszenie do publikacji w Dzienniki Urzędowym Unii Europejskiej lub wywieszając treść ogłoszenia na tablicy informacyjnej zamawiającego.
Należy jednak pamiętać, że takie dodatkowe ogłoszenie:
Jeżeli zamawiający korzysta z możliwości publikacji ogłoszenia w inny sposób, powinien mieć na uwadze, że w przypadku publikacji ogłoszenia o zmianie ogłoszenia w BZP, pojawia się obowiązek udostępnienia również ogłoszenia o zmianie w wybrany, inny sposób.
W celu zamieszczenia w Biuletynie Zamówień Publicznych określonego ogłoszenia niezbędna jest rejestracja konta podmiotu na Platformie e-Zamówienia. Do Platformy e-Zamówienia nie można zalogować się loginem i hasłem z BZP sprzed 1 stycznia 2021 r.
Aby się zarejestrować, należy wejść na stronę www.ezamowienia.gov.pl.Szczegółowe warunki dotyczące rejestracji, zakładania kont użytkowników oraz nadawania im uprawnień określa regulamin platformy e-Zamówienia.
Podstawa prawna