Euro to wspólna waluta płatnicza w 20 z 27 państw Unii Europejskiej, które tworzą strefę euro. Jako środek płatniczy stosowany w postaci gotówkowej obowiązuje od 1 stycznia 2002 roku. W zamówieniach publicznych raz na 2 lata ogłaszany jest kurs euro stosowany do przeliczania wartości tzw. progów unijnych i kwot podanych w ustawie w euro na polskie złotówki. Obecny kurs euro w PZP wynosi: 4,6371.
Podstawą wprowadzenia wspólnej unijnej waluty euro jest art. 3 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z tą regulacją Unia ustanawia unię gospodarczą i walutową, której walutą jest euro.
W skład strefy euro wchodzą takie państwa jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania.
Waluta euro jest prawnym środkiem płatniczym także w krajach, które zawarły oficjalną umowę z Unią Europejską tj. w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie. Euro jako swoją walutę – bez umowy – stosują też Czarnogóra i Kosowo.
Docelowo euro ma być oficjalną walutą w całej Unii Europejskiej, a kraje mogą je wprowadzić po spełnieniu odpowiednich warunków tzw. kryteriów konwergencji. Wspomniane kryteria to w skrócie:
Dzięki kryteriom konwergencji można obiektywnie stwierdzić, czy dane państwo członkowskie jest gotowe, przyjąć wspólną euro walutę i czy jego przystąpienie do strefy euro nie narazi jego samego ani innych państw na ryzyko gospodarcze.
Do przeliczania kwot wartości zamówień wyrażonych w ustawie Prawo zamówień publicznych w euro stosuje się średni kurs złotego w stosunku do euro, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp prezes Urzędu Zamówień Publicznych informuje o średnim kursie złotego w stosunku do euro, stanowiącym podstawę przeliczania wartości zamówień lub konkursów, ustalonym na podstawie kwot określonych w komunikacie Komisji Europejskiej, o którym mowa w pkt 1 – mającym zastosowanie do postępowań o udzielenie zamówienia i konkursów wszczętych od dnia wejścia w życie aktów wykonawczych Komisji Europejskiej, wydawanych odpowiednio na podstawie art. 6 ust. 5 dyrektywy 2014/24/UE, art. 17 ust. 4 dyrektywy 2014/25/UE i art. 68 dyrektywy 2009/81/WE.
Informacja o średnim kursie euro:
niezwłocznie po publikacji komunikatu Komisji Europejskiej, o którym mowa w ust. 2, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Jak czytamy w komentarzu UZP do ustawy Pzp z 2019 roku: „Wartość ta ma odniesienie tylko do przeliczania wartości zamówień publicznych i konkursów i jest niezależna od wahań rynkowych kursu euro, w tym np. średniego kursu euro podawanego przez NBP”.
Aktualny średni kurs euro w zamówieniach publicznych na lata 2024 i 2025 wynosi 4,6371. Do końca 2023 roku obowiązywał kurs w wysokości 4,4536.
Nowy kurs właściwy do przeliczania wartości zamówień publicznych wyrażonych w euro na PLN ogłaszany jest raz na 2 lata. Obecny kurs euro w zamówieniach publicznych dotyczy 2024 i 2025 roku, kolejna zmiana nastąpi z końcem 2025 roku.
Kurs euro obecnie wynika z obwieszczenia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (M.P. poz. 1344).
Zobacz także: PROGI UNIJNE, SZACOWANIE WARTOŚCI ZAMÓWIENIA, DZIENNIK URZĘDOWY UNII EUROPEJSKIEJ, BIULETYN ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Podstawa prawna