Jest to ogólnokrajowy rejestr, w którym gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa i przestępstwa skarbowe a także o podmiotach zbiorowych, wobec których orzeczono określone środki karne np. zakaz ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Ustawa Pzp wymaga, aby wykonawcy realizujący zamówienia publiczne, były osobami i podmiotami, które nie figurują w Krajowym Rejestrze Karnym z tytułu popełnienia określonych przestępstw.
Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego wolno żądać od osób i podmiotów wskazanych w przesłankach wykluczenia wykonawców z postępowania zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych oraz rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz.U. poz. 2415) – dalej: rozporządzenie.
Na podstawie art. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się w nim dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;
4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy na podstawie ustawy z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich;
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;
8) poszukiwanych listem gończym;
9) tymczasowo aresztowanych;
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
W rejestrze gromadzi się również dane o podmiotach zbiorowych, wobec których prawomocnie orzeczono karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości, na podstawie ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 659).
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający może żądać informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie:
a) np. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp,
b) np. 108 ust. 1 pkt 4 ustawy, dotyczącej orzeczenia zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne tytułem środka karnego,
c) np. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy Pzp,
d) np. 109 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy Pzp, dotyczącej ukarania za wykroczenie, za które wymierzono karę aresztu,
e) np. 109 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, dotyczącej skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, za które wymierzono karę aresztu
– sporządzonej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem;
Stosownie do § 4 ust. 1 pkt rozporządzenia jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania lub miejsce zamieszkania ma osoba, której dotyczy informacja albo dokument poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast informacji z Krajowego Rejestru Karnego, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 – składa informację z odpowiedniego rejestru, takiego jak rejestr sądowy, albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
Mimo, że zamawiający może żądać od wykonawców zaświadczeń w wyżej wymienionym zakresie, to sama adnotacja na wydanym dokumencie „nie figuruje” oznacza, że osoba bądź podmiot w ogóle nie znajduje się w rejestrze, zatem nie została prawomocnie skazana za żadne przestępstwa.
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy, że w celu uzyskania zaświadczenia o niekaralności za pośrednictwem systemu teleinformatycznego należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym e-PUAP.
Aby złożyć zapytanie o udzielenie informacji o osobie lub podmiocie i uzyskać zaświadczenie, konieczna jest rejestracjana stronie https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web poprzez kliknięcie w zakładkę REJESTRACJA, gdzie znajdują się dwie aplikacje:
Trzeba utworzyć konto na e-Platformie Ministerstwa Sprawiedliwości poprzez wypełnienie formularza na stronie e-KRK. Następny krok to potwierdzenie, że zapoznaliśmy się z Zakresem i warunkami korzystania z systemu e-KRK, a także wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Na koniec trzeba kliknąć w link aktywujący konto, który zostanie wysłany na adres e-mail podany podczas rejestracji.
Za wydanie informacji o podmiocie lub osobie z Krajowego Rejestru Karnego przez system e-KRK pobiera się opłatę w wysokości:
Zobacz także: WYKLUCZENIE WYKONAWCY, WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
Podstawa prawna