Bezpieczna jazda w trudnych warunkach: deszcz, mgła i śnieg

Stan prawny na dzień: 04.10.2023
Bezpieczna jazda w trudnych warunkach: deszcz, mgła i śnieg

Ulewny deszcz, obfite opady śniegu oraz mgła to niebezpieczne zjawiska pogodowe, wymagające od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. O czym warto pamiętać, podczas jazdy, gdy pogoda nie sprzyja? Podpowiadamy!

Jak jeździć w ulewnym deszczu?

Za oknem ulewny deszcz, a Ty musisz wyruszyć w drogę? Na samym początku sprawdź stan wycieraczek w swoim samochodzie – bez nich jazda będzie niemożliwa. Jeśli podczas pracy zostawiają nieprzetarte pasy na szybie, muszą zostać jak najszybciej wymienione. Zapoznaj się również ze stanem paliwa. Ulewne deszcze bardzo często powodują opóźnienia w podróży z powodu awarii, korków i wypadków. Najgorsza rzecz, jaka może przytrafić się kierowcy, to jazda w trudnych warunkach pogodowych z prawie z pustym bakiem.

Prowadzenie samochodu w deszczu wymaga zastosowania szczególnych zasad ostrożności. Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, dlatego trzeba zachować odpowiedni odstęp od pojazdu jadącego z przodu. Nawet jeżeli jedziesz na oponach przystosowanych do jazdy w deszczu, nie rozpędzaj się – obfite opady ograniczają widoczność, a to zwiększa niebezpieczeństwo kolizji lub potrącenia pieszego czy rowerzysty. To nie wszystko, bowiem na mokrej nawierzchni może dojść do zjawiska poślizgu wodnego, czyli aquaplaningu. Dzieje się tak, gdy bieżnik nie jest w stanie odprowadzać wody spod kół. Ważne jest zatem zadbanie o odpowiednie ogumienie oraz dostosowanie prędkości do aktualnych warunków na drodze. Pośpiech nie jest wskazany.

Bezpieczna jazda we mgle – wskazówki

Gęsta mgła towarzyszy kierowcom jesienią. Jazda w takich warunkach wymaga sporej koncentracji i uwagi. Kiedy na drodze masz do czynienia z mgłą, jedź wolno i zachowaj duży odstęp między pojazdami. W sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu daje Ci to większą szansę na reakcję. Aby maksymalnie skupić się na tym, co dzieje się na drodze, najlepiej wyłączyć w samochodzie muzykę. Pamiętaj również, że nadmierna prędkość wcale nie sprawi, że szybciej wyjedziesz z zamglonego terenu, wręcz przeciwnie – możesz stracić orientację w terenie. Gdy widoczność jest bardzo zła, lepiej nie kontynuować jazdy, lecz zatrzymać się w za­tocz­ce lub na sta­cji ben­zy­no­wej.

We mgle, podobnie jak w deszczu, należy korzystać ze świateł mijania. Jednocześnie nie powinieneś nadużywać świateł drogowych, gdyż oślepiają one pozostałych uczestników ruchu drogowego. Uważaj na światła przeciwmgielne – z tylnych korzystaj tylko wtedy, gdy widoczność we mgle oscyluje w granicach 50 metrów lub mniej.

Zimowe warunki – jak jeździć bezpiecznie?

Zimowe warunki na drodze, zwłaszcza zalegający na drodze śnieg i ujemne temperatury to spore wyzwanie dla zmotoryzowanych. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, koniecznie jest dostosowanie prędkości do warunków jazdy, w praktyce oznacza to jej zmniejszenie i zachowanie większego odstępu między pojazdami. Podczas zimowej aury koniecznie korzystaj z opon zimowych, gdyż ten rodzaj ogumienia poprawia przyczepność do nawierzchni.

Podczas opadów śniegu prowadź samochód powoli – manewry takie jak hamowanie, skręcanie i zmiana biegów wykonuj płynnie przy zmniejszonej prędkości. Nie wpadaj w panikę, gdy auto zaczyna wpadać w poślizg. Ruszaj na niskich obrotach, w razie potrzeby z drugiego biegu. Podczas hamowania wykonuj delikatne ruchy kierownicą i nie naciskaj pedału hamulca do oporu.

Nawet doświadczony kierowca może mieć problem z prowadzeniem samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych. Przygotuj się na nie dwojako – zadbaj o stan techniczny pojazdu, dobre ogumienie, a także o ubezpieczenie, takie jak pakiet OC+AC, by w razie kolizji otrzymać odszkodowanie     .

W ramach ubezpieczenia AC zyskujesz odszkodowanie za szkody parkingowe, spowodowane w ruchu drogowym oraz udziałem osób trzecich, zwierząt czy sił natury. Co więcej, w zakresie AutoCasco znajduje się  także ubezpieczenie fotelika oraz bagażu podręcznego.

W ramach pakietu OC + AC otrzymujesz również możliwość skorzystania z Programu Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu w razie wypadku zyskasz opcję bezpłatnego holowanie auta do 100 km, pojazd zastępczy (na okres do 3 dni) czy możliwość wymiany uszkodzonego koła na miejscu (jeśli takowe posiadasz).

Możesz także zdecydować się na ubezpieczenie Auto Assistance, w ramach którego możesz zyskać holowanie pojazdu, samochód zastępczy do 4 dni (w razie wypadku czy kradzieży), a w opcji Assistance Plus – nawet 5 dni (w razie kradzieży lub wypadku, 3 dni w razie awarii). Wybierając Assistance Komfort możesz liczyć na udostępnione auto zastępcze aż do 10 dni (w razie kradzieży lub wypadku, 5 dni w razie awarii). Assistance oferuje również między innymi otwarcie samochodu w razie utraty kluczyków czy dostarczenie paliwa.

Sprawdź ofertę na stronie www.link4.pl i skorzystaj z kalkulatora OC/AC online, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Powiązane treści