Jeżeli potrzebujesz większych środków i zamierzasz uzyskać je w ramach kredytu, pewne jest jedno: konieczne będzie przeprowadzenie oceny zdolności kredytowej. Zanim Twojemu wnioskowi przyjrzą się bankowi analitycy, możesz jednak znacząco ją polepszyć. Poniżej przeczytasz kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci to zrobić bez zbędnych wyrzeczeń.
Marzeniem każdej osoby składającej wniosek kredytowy jest oczywiście otrzymanie pozytywnej decyzji. Za odmowę winę ponosi zwykle brak wystarczającej zdolności kredytowej. Ten termin odnosi się do kwoty, jaką bank będzie w stanie pożyczyć konkretnemu kredytobiorcy na wskazanych we wniosku zasadach. Decydującą rolę odgrywa wobec tego dochód, jaki kredytobiorcy mogą przeznaczyć na spłatę rat. Oczywiście jego zwiększenie nie zawsze jest możliwe. Okazuje się jednak, że nie zawsze trzeba to robić. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej bez dodatkowych wyrzeczeń!
Przede wszystkim pamiętaj, że wyniki badania zdolności kredytowej różnią się w poszczególnych instytucjach. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do pośrednika kredytowego, który jest w stanie porównać ze sobą kilka ofert i przeprowadzić kalkulacje. – Różne banki w różny sposób podchodzą do oceny zdolności kredytowej, różnie mogą także odnosić się do konkretnych grup klientów, na przykład przedsiębiorców czy rozliczających się ryczałtem – mówi Michał Dawidowicz, ekspert kredytowy i autor serwisu BlogKredytowy.
W wielu przypadkach umiejętny dobór instytucji i wybranie takiej, która wylicza zdolność najkorzystniej w wybranym przypadku, pozwala na rozwiązanie problemów bez jakichkolwiek wyrzeczeń – dodaje.
W przypadku zdolności kredytowej liczy się przede wszystkim wysokość miesięcznej raty: jeżeli analitycy stwierdzą, że dysponujesz środkami na jej opłacanie i inne okoliczności (np. doświadczenie zawodowe, stabilność dochodów) wskażą, że będzie to miało miejsce przez cały okres spłaty, otrzymasz kredyt. W związku z tym dobrym rozwiązaniem na zwiększenie możliwości będzie zmiana oczekiwań względem kredytu: nie musisz jednak wcale obniżać widniejącej we wniosku kwoty. W wielu przypadkach wystarczy, że wydłużysz okres kredytowania. Na obniżenie zdolności wpływa również wybór rat malejących – większe środki uzyskasz, stawiając na standardowe raty równe.
Jedna z najważniejszych informacji, jaką biorą pod uwagę banki wyznaczające zdolność kredytową klientów, dotyczy aktualnego poziomu zadłużenia. Oczywiście im niższe, tym więcej środków możesz przeznaczyć na spłatę nowego zobowiązania. Jeżeli masz taką możliwość, zrób to – Twoja zdolność wzrośnie, a przy okazji pozbędziesz się dodatkowego obciążenia. Ale nie zawsze jest to konieczne. Pamiętaj, że takim samym zadłużeniem są limity kart kredytowych czy debety w koncie. I to nawet w sytuacji, w których z nich nie korzystasz. Ich likwidacja może być więc całkowicie neutralna dla Twojego budżetu, a jednocześnie podreperuje zdolność kredytową.
Wnioskowanie o kredyt z większą liczbą osób ma podstawową zaletę: dochody brane pod uwagę do oceny zdolności są ze sobą sumowane (oczywiście ta sama zasada dotyczy również zobowiązań). Jeżeli postanowisz wnioskować o kredyt razem z inną osobą, która posiada dobrą historię kredytową i stabilne dochody, zwiększysz więc szansę na kredyt. Nie musi być nią wcale współmałżonek czy rodzic. Współkredytobiorcą może być również partner czy przyjaciele.