Fotowoltaika a jednostki publiczne: zielona transformacja - czy OZE ma zastosowanie w placówkach samorządowych?

Stan prawny na dzień: 21.11.2024
Fotowoltaika a jednostki publiczne

Fotowoltaika to inwestycja, na którą mogą postawić nie tylko gospodarstwa domowe, ale również instytucje publiczne. Jakie korzyści przynosi montaż paneli słonecznych w instytucjach samorządowych? W jaki sposób dobrać moc fotowoltaiki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Fotowoltaika w instytucjach samorządowych - korzyści

Jak wspomniano we wstępie, instalacja fotowoltaiki to rozwiązanie, z którego czerpać korzyści mogą nie tylko gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa, ale również instytucje samorządowe. W praktyce zatem panele coraz częściej montowane są na dachach szkół, szpitali czy różnego rodzaju urzędów. Jakie zalety ma tego typu rozwiązanie? Otóż najważniejsze są oczywiście korzyści finansowe, ponieważ inwestycja w fotowoltaikę pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną, a co za tym idzie zmniejszyć koszty eksploatacji budynków. Poza tym istotna jest możliwość uniezależnienia się od dostawców energii, co jest ważne zarówno z punktu widzenia jej rosnących cen, jak i ewentualnych przerw w dostawach prądu. Kolejną zaletą jest zwiększenie świadomości ekologicznej, ponieważ to, że instytucje samorządowe stawiają na OZE może być przykładem dla obywateli oraz potwierdzeniem tego, że jest to opłacalne rozwiązanie.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Jednostki samorządowe, które chciałyby zainstalować panele słoneczne, by wytwarzać własny prąd muszą pamiętać o tym, że wydajność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od jej mocy. Dobierając ją należy postępować dokładnie w taki sam sposób jak gospodarstwa domowe, czyli obliczyć zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Obliczenie niezbędnej mocy instalacji fotowoltaicznej ułatwi kalkulator fotowoltaiki, czyli narzędzie pozwalające określić zapotrzebowanie na energię budynku na podstawie specyfiki korzystania z niego. Kolejną istotną kwestią przy montażu paneli fotowoltaicznych jest to, by postawić na doświadczonego instalatora, ponieważ gwarantuje to prawidłowe podłączenie instalacji, a co za tym idzie jej wydajne działanie.

Ile kosztuje montaż fotowoltaiki?

Powszechnie wiadomo, że montaż instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie, które w perspektywie kilkuletniej pozwala uzyskać oszczędności na rachunkach za prąd. Konieczne jest jednak poniesienie kosztów początkowych, które obejmują zakup oraz montaż paneli i pozostałego osprzętu. Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszt będzie uzależniony przede wszystkim od mocy instalacji. Poza tym wpływa na niego również jakość i rodzaj zastosowanych komponentów, a także cena montażu paneli. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że te same aspekty wpływają na koszt fotowoltaiki w budynkach publicznych czy firmach.

Podsumowując należy stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również budynkach publicznych. W tym drugim przypadku korzystanie z OZE to nie tylko oszczędności, ale także działanie stanowiące wzór ekologicznego postępowania.