Kiedy kontrahent spóźnia się z regulacją należności wynikających z wystawionych faktur VAT, to przedsiębiorca martwi się tym, czy zdoła zachować płynność finansową. Niejeden właściciel firmy wie, że w takiej sytuacji może ratować go faktoring. Istotnie - to rozwiązanie w praktyce jest bardzo pomocne, jednakże nie ma nic za darmo. W końcu ktoś obsługuje faktury z odroczonym terminem płatności i niestety, nie są to organizacje charytatywne. Firma faktoringowa także musi zarabiać na swojej działalności. Wobec tego, jeśli ktoś myśli o faktoringu w swoim przedsiębiorstwie, to warto najpierw dowiedzieć się, ile to wszystko kosztuje.
Faktoring jest usługą wykupu nieprzeterminowanych faktur, wystawianych przez firmy kontrahentom z racji sprzedanych przez te firmy towarów lub świadczonych usług. We faktoringu wyróżniamy trzy strony. Faktorant jest to firma wystawiająca faktury opodatkowane podatkiem VAT, korzystająca z usługi faktoringu. Faktor to inaczej firma faktoringowa, która wykupuje faktury od faktoranta. Kontrahent to podmiot, na którego wystawiane są faktury VAT przez faktoranta.
W praktyce faktoring działa tak, że na początku faktorant orientuje się, że nie otrzymał należności od kontrahenta. Takie nieterminowe uregulowanie płatności może odbić się negatywnie na finansach całej firmy. W związku z tym przedsiębiorca zgłasza się do faktora. Faktor wykupuje od niego niespłacone faktury VAT, które nie są przeterminowane od razu wypłacając znaczną część wartości wierzytelności, np. 80 - 90%. Następnie firma faktoringowa ściąga należność od kontrahenta. Resztę wartości brutto faktury faktor przekazuje faktorantowi po uregulowaniu przez kontrahenta całości należnej sumy.
Istnieją różne rodzaje faktoringu. W przypadku faktoringu pełnego następuje przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Natomiast w faktoringu niepełnym to faktorant odpowiada za wypłacalność klienta. Faktoring jawny to taki, gdzie kontrahent zostaje poinformowany o umowie faktoringowej zawartej między jego wierzycielem a firmą faktoringową. Faktoring tajny to taki, gdzie kontrahent nie zostaje o tym poinformowany.
Można by długo wymieniać różne rodzaje podziału faktoringu. Najważniejsze jest to, że po rozliczeniu finansowanej faktury firma korzystająca z faktoringu może się cieszyć z takich korzyści jak:
Ważne jest, że w dzisiejszych czasach coraz więcej firm borykających się z opóźnionymi wpłatami od kontrahentów realnie korzysta na podpisaniu umowy faktoringowej.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że co inny faktor to inny zestaw obowiązujących opłat. Niektóre firmy faktoringowe naliczają dość sporą prowizję, ale za to ich odsetki nie są zbyt wysokie. Inne stosują relatywnie duże odsetki i prowizję, ale za to rezygnują ze wszelkich dodatkowych stałych opłat. To, jakie łącznie poniesiesz koszty zależy od konkretnej oferty danego faktora.
Przyglądając się podstawowym kosztom faktoringu, należy wymienić takie składowe jak:
Warto wiedzieć, że wartość odsetek ustawowych obliczana jest poprzez zsumowanie aktualnej stopy referencyjnej NBP z ustawową wartością 5,5%.
Oprócz wyżej wymienionych kosztów, faktor może nałożyć dodatkowe opłaty, takie jak:
Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że przedsiębiorca korzystający z usług faktoringowych może odliczyć te koszty od kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu podatkowym.
Usługi faktoringowe są świadczone przez różne podmioty na rynku. Jak w tym wszystkim znaleźć najbardziej korzystne dla siebie rozwiązanie? Bardzo pomocne może się okazać porównanie firm faktoringowych z Czerwona-Skarblonka.pl, gdzie znajdziesz konkretne i przede wszystkim aktualne oferty faktoringu. Dowiesz się nie tylko tego, ile kosztuje faktoring w danej firmie, ale też ile wynosi zaliczka, jak wysoki jest limit faktoringowy oraz w jakim czasie nastąpi wypłata środków.
Wybierając ofertę faktoringową zwróć uwagę na:
Jeśli chcesz mieć pewność, czy dany faktorant jest rzetelny, możesz sprawdzić czy należy do Polskiego Związku Faktorów.