Złoto to kruszec o sporym znaczeniu nie tylko dla inwestorów giełdowych, lecz także w kontekście zamówień publicznych. Kurs tego surowca może mieć znaczący wpływ na wycenę poszczególnych przetargów i innych inicjatyw. Jak zmiany cen złota wpływają na zamówienia publiczne?
Złoto to kruszec o sporym znaczeniu nie tylko dla inwestorów giełdowych, lecz także w kontekście zamówień publicznych. Kurs tego surowca może mieć znaczący wpływ na wycenę poszczególnych przetargów i innych inicjatyw. Jak zmiany cen złota wpływają na zamówienia publiczne?
Aby zrozumieć rolę kursu złota w wycenach zamówień publicznych, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaje przetargów, w jakich wykorzystuje się ten surowiec. Jego właściwości fizyczne sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie w różnych obszarach. Dzięki temu dostępne są liczne przykłady z wielu branż. W kontekście zamówień publicznych złoto ma znaczenie m.in. przy pracach badawczych, np. przy realizacji procesu PVD (fizycznego osadzania z fazy gazowej), który wymaga zastosowania złotego granulatu. Jest to także ważny materiał w elektronice z uwagi na bardzo wysoką przewodność. Na polskim rynku zamówienia publiczne związane ze złotem obejmują przede wszystkim inicjatywy uczelni, które wymagają dostawy określonej ilości materiału wysokiej jakości.
Wycena zamówień publicznych jest zależna od wielu czynników. W przypadku złota najważniejszą kwestią jest rynkowa cena surowca, która może się zmieniać z uwagi na popyt, podaż, sytuację geopolityczną czy sytuację ekonomiczną. Z tego względu kurs złota ma decydujący wpływ na ostateczną wartość wszystkich zamówień, w ramach których kupuje się właśnie ten surowiec. Przy organizowaniu zamówień publicznych na złoto wykorzystuje się kod CPV 14523200-5 – kruszec znajduje się w tej samej grupie, co złoto, platyna, minerały i diamenty przemysłowe.
Złoto jest od lat jednym z najważniejszych materiałów w globalnej ekonomii. Przez długi czas to właśnie ten surowiec był podstawą wyznaczania kursów walut – aż do momentu wycofania systemu z Bretton Woods w latach 70. XX wieku. Mimo że złoto nie jest już stosowane w tym celu, nadal odgrywa istotną rolę gospodarczą. Wynika to m.in. z jego szerokiego zastosowania w elektronice i przemyśle, a także popularności złota w jubilerstwie.
Do tego dochodzi także wykorzystanie złota w roli sposobu na zabezpieczenie swoich oszczędności. Kurs tego metalu szlachetnego pozostaje dość stabilny w długoterminowym ujęciu, przez co jest to dobry wybór dla inwestorów chcących postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo. Mimo tego jego cena może się zmieniać wskutek działania różnych czynników. Jednym z nich jest inflacja – im jest ona wyższa, tym większe jest zainteresowanie złotem, a tym samym jego wartość na rynku. Do tego spore znaczenie ma podaż i popyt surowca. Na wycenę złota wpływa także sytuacja geopolityczna, co można zaobserwować zwłaszcza w mniej stabilnych okresach, gdy waluty podlegają większym wahaniom.
Dzięki rozwiązaniom takim jak kontrakty CFD złoto jest dostępne dla inwestorów prywatnych nawet bez wychodzenia z domu. Aby wykorzystać zmiany kursów tego kruszcu, nie trzeba kupować fizycznych sztabek – wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie inwestycyjnej, wpłacić środki i wykupić odpowiednie pozycje. Złoto jest najczęściej oferowane w ramach kontraktów różnicowych (CFD), których wartość jest wyznaczana według zmian cen instrumentu bazowego (w tym przypadku jest to właśnie złoto). Przed rozpoczęciem inwestowania warto zapoznać się z działaniem tego typu rozwiązań, a także z dynamiką cen złota i czynnikami wpływającymi na jego wartość rynkową.