Zastanawiasz się, czym zajmuje się kancelaria patentowa? Przedmiotem jej działalności jest świadczenie pomocy w sprawach własności intelektualnej – a więc wspieranie przedsiębiorców zarówno od strony prawnej, jak i technicznej w ochronie ich własności intelektualnej. Kancelaria patentowa może działać pod nazwą: kancelaria prawno-patentowa albo kancelaria rzeczników patentowych. Dowiedz się, w czym może ci pomóc.
Kancelarię patentową prowadzą rzecznicy patentowi. Często w kancelarii prawa patentowego są też obecni prawnicy - radcowie prawni lub adwokaci - specjalizujący się w prawie własności intelektualnej i wspierający rzeczników patentowych.
Doradztwo w sprawach nieuczciwej konkurencji i prawa autorskiego, wybór najlepszej strategii ochrony własności intelektualnej przedsiębiorstwa, wsparcie w sporach o własność intelektualną – to niektóre usługi, jakie świadczy kancelaria patentowa. Cennik uzależniony jest od rodzaju sprawy, stopnia jej skomplikowania i nakładu czasowego na nią przeznaczonego.
Szczególnie warto zdać się na pomoc profesjonalisty w następujących sprawach:
1. Porada prawno-techniczna dot. ochrony pomysłu
Rzecznik patentowy doradzi, czy nasz pomysł można uważać za wynalazek i ubiegać się o ochronę patentową, czy też warto chronić jego wygląd (design) jako wzór przemysłowy, czy może nasze rozwiązanie może być traktowane jako utwór i być przedmiotem prawa autorskiego, a może wszystko na raz? Przed rozpoczęciem procedur urzędowych warto umówić się na konsultację i uzyskać poradę z kancelarii patentowej, by dowiedzieć się, jak najskuteczniej zabezpieczyć nasze rozwiązanie i wybrać odpowiednią strategię czasową i terytorialną ochrony.
2. Wsparcie w sporze o własność intelektualną
Doradzić klientowi, jakie działania podjąć w sytuacji, gdy ktoś narusza jego patent, design albo znak, lub popełnia czyn nieuczciwej konkurencji, uprzednio dokładnie analizując stan faktyczny sprawy, mogą specjaliści z kancelarii patentowej. W efekcie mogą wysłać do naruszyciela wezwanie do zaniechania nielegalnych działań, a jeśli zajdzie taka potrzeba – sporządzić pozew.
Z kolei jeśli to my otrzymamy wezwanie przedprocesowe lub pozew dotyczące własności intelektualnej lub nieuczciwej konkurencji, to rzecznik patentowy może pomóc przeanalizować sprawę, rozważyć możliwe scenariusze postępowania i wybrać najkorzystniejszą strategię obrony.
3. Badanie znaku towarowego
Przed rozpoczęciem używania marki, jak i przed jej zgłoszeniem jako znaku towarowego warto sprawdzić, czy znak ma szansę uzyskać ochronę, czyli sprawdzić:
Badanie znaku towarowego może uchronić przed niepotrzebnym wydaniem pieniędzy na zgłoszenie obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia.
4. Zgłoszenie znaku towarowego
Choć na pierwszy rzut oka wydawać może się to proste, to podczas przygotowywania zgłoszenia znaku towarowego do urzędu patentowego czyha wiele pułapek. Rzecznik patentowy sporządzi prawidłowy i wyczerpujący wykaz towarów i usług dla znaku, a następnie szybko i sprawnie dopełni formalności związanych ze zgłoszeniem i dopilnuje terminów kolejnych płatności w sprawie. W przypadku, jeśli w procedurze zgłoszenia wystąpią przeszkody, rzecznik patentowy wskaże możliwości obrony zgłoszenia znaku.
5. Badania patentowe
Kancelaria patentowa oferuje badania stanu techniki oraz badania zdolności patentowej wynalazków – m.in. potrzebne do ubiegania się o dotacje takie jak te z NCBiR. W ramach badania rzecznik patentowy sprawdzi, czy zgłaszając konkretny wynalazek do urzędu patentowego, mamy szansę na uzyskanie patentu.
6. Sporządzenie opisu wynalazku do zgłoszenia patentowego
Opis wynalazku musi spełniać wyśrubowane wymogi formalne, a określony zastrzeżeniami patentowymi wynalazek musi być nowy i podsiadać poziom wynalazczy. Po dokonaniu zgłoszenia nie ma już możliwości korekty treści poprzez jej uzupełnienie. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia zgłoszenia przez urząd, a zmaksymalizować szanse na uzyskanie patentu, najlepiej oddać sporządzenie opisu wynalazku w ręce profesjonalisty – rzecznika patentowego.
Mając na uwadze poziom skomplikowania i złożoność spraw z zakresu własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, warto powierzyć ich prowadzenie kancelarii patentowej.