Czy przekonanie o tym, że programista to jeden z najlepszych zawodów na rynku, jest prawdziwe? Możliwe, że tak. Pracujący w ten sposób mogą pochwalić się wysokimi zarobkami w skali miesiąca, a dodatkowo często pracują w trybie zdalnym. Czy jednak to wszystko ulegnie kiedyś zmianie?
Bycie programistą może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Zarówno pod względem finansowym, jak i zawodowym. Osoby pasjonujące się technologiami, które są gotowe włożyć ciężką pracę wymaganą do osiągnięcia sukcesu, powinny rozważyć rozpoczęcie kariery właśnie w tej dziedzinie. Z roku na rok przybywa wolnych stanowisk – warto to sprawdź tutaj. Związane jest to z nieustannym rozwojem branży IT. W końcu wszystko ulega nieustannej cyfryzacji, dlatego dobra wiadomość brzmi: zawód programisty będzie tylko przybierać na znaczeniu!
Istnieje wiele powodów, które przemawiają za tym, aby zostać programistą. Najważniejszym z nich, oprócz wysokich zarobków, jest możliwość uczestniczenia w tworzeniu przyszłości. Informatycy poprzez swoje działania wpływają na rzeczywistość wokół. Automatyzacja skomplikowanych procesów, tworzenie stron internetowych i rozwój uwielbianych przez wszystkich aplikacji mobilnych. A te wszystkie zadania wykonują najczęściej z własnego domu – możliwość pracy zdalnej jest wielkim atutem.
To odpowiedzialny zawód, ale jednocześnie jeden z najbardziej satysfakcjonujących. Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie tej kariery zawodowej, mogą być pewne jednego: zatrudnienia. Żaden inny sektor gospodarczy nie jest tak bezpieczny pod względem pewności znalezienia miejsca pracy (a potem utrzymania go), jak ten.
Programista jest osobą, która wykonuje różne zadania w zależności od projektu, nad którym obecnie pracuje. Może być twórcą (również jednym z współtwórców) kodu albo tylko go debugować i testować. Najczęściej współpracuje on z innymi członkami zespołu, aby zapewnić, że np. aplikacja zostanie ukończona na czas oraz w ramach przydzielonego budżetu.
Pojęcie jest to w rozumieniu potocznym bardzo szerokie. Programistą zwykło określać się wszystkich specjalistów z branży informatycznej, a przecież ich zadania są od siebie bardzo odmienne. Jakie wyróżnia się zawody IT? Najczęściej są to:
Administratorzy systemów są odpowiedzialni za utrzymanie i rozwiązywanie problemów z systemami komputerowymi, natomiast inżynierowie sieci projektują i wdrażają rozwiązania sieciowe. Programiści oprogramowania m.in. tworzą i nadzorują aplikacje. Inni informatycy mogą specjalizować się w administrowaniu bazami danych, bezpieczeństwie lub tworzeniu stron internetowych. Oczywiście, jest to nadal duże uproszczenie, bo podział specjalistów jest zdecydowanie większy i stale rośnie – w branży IT prawie w każdym miesiącu pojawia się nowe zapotrzebowanie. Dobrym przykładem tego jest stanowisko project managera.
Programowania można nauczyć się samemu w domu. Chociaż dyplom renomowanej uczelni jest z pewnością przydatny podczas poszukiwań miejsca pracy, to nie jest on niezbędny. Niektóre sposoby nauki umiejętności przydatnych w branży IT obejmują czytanie książek lub tutoriali online, branie udziału w kursach, ćwiczenia własne poprzez budowanie małych programów oraz prostych witryn internetowych.
Szczególnie polecanym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naukę, jest odwiedzanie stron, na których udostępniane są kody informatyczne w licencji open source. Otwarte oprogramowanie pozwala poznać sposoby pracy innych fachowców IT oraz daje możliwość wykazania się, a dzięki temu zwiększa szansę na zwrócenie uwagi licznych rekruterów. To również najprostszy sposób na zorientowanie się, na czym polega zdolność pisania kodu podczas pracy zawodowej.
Nieważne czy wybierze się front-end, czy back-end, bo ofert pracy jest tak dużo, że z pewnością znajdzie się dobre stanowisko dla każdego uzdolnionego programisty.