Leasing to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania zakupu samochodu, chętnie wybierana przez małe firmy. Takie rozwiązanie pozwala na użytkowanie pojazdu w zamian za comiesięczne raty. Jak dokładnie działa ta forma finansowania? Wyjaśniamy, na czym polega leasing i czy faktycznie jest opłacalny.
Leasing to forma finansowania oferowana głównie przez banki oraz instytucje handlowe, która pozwala leasingobiorcy na korzystanie z samochodu pod warunkiem comiesięcznych płatności. W większości przypadków umowa leasingowa zawierana jest na określony czas, na przykład na trzy lata. Użytkownik pojazdu jest wówczas zobowiązany do systematycznego wpłacania rat leasingowych, a także – w zależności od warunków umowy – wniesienia opłaty początkowej. W przypadku tego rodzaju finansowania ubezpieczenie samochodu może być opłacane przez jego użytkownika, z wykorzystaniem indywidualnych zniżek. W zależności od rodzaju leasingu w momencie, gdy zawarta umowa dobiega końca, leasingowany pojazd można wykupić za określoną kwotę lub zwrócić wprost do właściciela, czyli firmy zajmującej się leasingiem.
W przypadku finansowania zakupu samochodu wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje leasingu:
Leasing operacyjny to rozwiązanie, które zakłada użytkowanie pojazdu przez określony czas, by po upływie umowy zwrócić samochód do prawnego właściciela. Takie rozwiązanie zwykle wiąże się z niższymi ratami oraz wpłatą własną, lecz ustalana jest bardzo wysoka kwota wykupu, która sprawia, że korzystniej jest oddać pojazd i zdecydować się na leasing kolejnego auta, aniżeli wykupować swój dotychczasowy samochód za tak wygórowaną cenę. Z kolei leasing finansowy to propozycja dla firm, które chcą przejąć pojazd na własność po zakończeniu umowy. W takim przypadku w momencie zawierania umowy ustala się wyższą kwotę wpłaty, a sam wykup w zależności od preferencji klienta może stanowić ostatnią ratę bądź wymagać wniesienia większej kwoty w wysokości kilku czy kilkunastu procent wartości umowy. Ciekawą propozycją jest też leasing zwrotny, który działa zupełnie inaczej niż pozostałe rodzaje finansowania. Polega na tym, że firma odsprzedaje swój samochód instytucji zajmującej się leasingiem. Wówczas prawnym właścicielem auta staje się leasingodawca, jednak dotychczasowy użytkownik może z niego korzystać z auta, wnosząc co miesiąc odgórnie określoną wartość raty. Ten rodzaj leasingu to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby zoptymalizować koszty firmy.
Popularność leasingu samochodowego nie bierze się znikąd – takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne dla małych firm z co najmniej kilku powodów. Podstawowa kwestia to możliwość korzystania z pojazdu bez konieczności jego zakupu, a co za tym idzie, wydawania dziesiątek czy setek tysięcy złotych. Wystarczy jedynie wpłata własna, która zwykle wynosi kilka lub kilkanaście procent wartości początkowej auta. Istotną kwestią jest też fakt, że wszelkie wydatki związane z leasingiem możemy rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu, optymalizując w ten sposób firmowe finanse. Zaletą, o której wiele osób często zapomina, jest też opcja wyboru opcji dodatkowych. Wśród nich znajdują się takie usługi jak chociażby pakiet serwisowy, dzięki któremu nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawami czy nawet wymianami oleju. Wszelkie czynności serwisowe zawierają się w gotowym pakiecie. Podobnie sytuacja kształtuje się w przypadku ubezpieczenia. Zakupem polisy może zająć się firma oferującą leasing. Oczywiście w przypadku, gdy posiadany wysokie zniżki, warto wykorzystać kalkulator OC i dzięki temu zaoszczędzić nieco pieniędzy.
Leasing ma jednak również pewne istotne wady. Przede wszystkim warto pamiętać, że łączny koszt zakupu samochodu w leasingu jest znacznie wyższy, aniżeli ma to miejsce, gdy decydujemy się na wybór auta za gotówkę. Do ceny początkowej musimy dodać od kilku do nawet kilkudziesięciu procent kosztów finansowania, co sprawia, że takie rozwiązanie może być nieopłacalne w przypadku tańszych aut. Ponadto jako leasingobiorcy nie jesteśmy właścicielami pojazdu, ale posiadamy jedynie prawo do jego użytkowania. Taki stan rzeczy, choć pozornie nie stanowi większego problemu, sprawia jednak, że nie możemy samodzielnie decydować chociażby o naprawach czy modyfikacjach samochodu. Wiele kwestii trzeba bowiem uzgadniać z firmą będącą prawnym właścicielem auta. Problemem często bywa nawet polisa OC, która może wymagać dodatkowych opłat za to, że samodzielnie wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe, zamiast skorzystać z gotowej, zwykle droższej oferty ubezpieczenia zaproponowanej przez firmę leasingującą.
Leasing to bez wątpienia naprawdę korzystny sposób finansowania zakupu samochodu firmowego. Jego podstawowym atutem jest możliwość rozbicia ceny pojazdu na comiesięczne raty, dzięki czemu nie musimy ponosić aż tak dużych, obciążających wydatków. Ponadto raty leasingowe możemy wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co bywa dużą zaletą dla małych firm. Oczywiście leasing posiada także pewne istotne wady, dlatego kwestię opłacalności zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, w zależności od potrzeb, jak również możliwości finansowych firmy.