Kobiety, przed którymi rozciąga się perspektywa rozmowy kwalifikacyjnej, bardzo często zastanawiają się, jak ubrać się na to ważne wydarzenie. Najważniejsze jest, by wyglądać profesjonalnie i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady. Specjaliści twierdzą jednogłośnie, że dress code stanowi bardzo ważny czynnik, jeśli chodzi o powodzenie na spotkaniu rekrutacyjnym.
Mogłoby się wydawać, że istnieją branże, w których strój nie ma najmniejszego znaczenia. Oczywiście, to kwalifikacje kandydata do pracy zazwyczaj liczą się najbardziej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją, podczas której kandydat do pracy po raz pierwszy spotyka się z potencjalnym pracodawcą. Przeciętnemu człowiekowi zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka sekund, aby wyrobić sobie opinię o spotkanej osobie. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o rozmowy o pracę. Pierwsze wrażenie jest niebywale istotne w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – rekruter w drugiej kolejności zwraca uwagę na mowę ciała czy komunikację słowną.
Prawda jest taka, że o ile odpowiedni strój w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie jest w stanie przesądzić o sukcesie, to jednak może zagwarantować kandydatce do pracy kilka cennych punktów w ogólnej ocenie. W sytuacji, kiedy na tę samą posadę jest szerokie grono zainteresowanych, to właśnie takie niuanse, jak odpowiedni ubiór, mogą wpłynąć na ostateczną decyzję.
Trzeba wspomnieć również o tym, że przy pomocy wyglądu można dać znać swojemu rozmówcy, że jest się osobą profesjonalną, pełną szacunku, której zależy na danym stanowisku. Nonszalancki, niedbały wygląd da zupełnie odwrotne wrażenie.
Rozmowę kwalifikacyjną należy traktować jako sytuację służbową – taką, która wymaga zachowania skromności, elegancji i klasy. Ubrania, które stanowią podstawę udanej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną, powinny charakteryzować się:
Jeśli chodzi o obuwie, które najlepiej sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej – takie jak klasyczne szpilki bądź też zamszowe botki, jego obcas nie powinien przekraczać wysokości 7 cm.
Na sam koniec podkreślić trzeba, że strój na rozmowę o pracę powinien być przede wszystkim wygodny i komfortowy. Potencjalnej kandydatce do pracy ciężko będzie skupić się na pytaniach rekrutera i udzielić na nie logicznej odpowiedzi, jeśli źle dobrany ubiór będzie przyczyną jej ciągłego dyskomfortu.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko ubrania i odzież wpływają na całokształt stylizacji stworzonej na rozmowę kwalifikacyjną. Oto poszczególne elementy, na które warto zwrócić uwagę, aby podkreślić swój profesjonalizm.
Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, która wymaga stonowanych i eleganckich elementów garderoby. Są to między innymi biznesowe garnitury, klasyczne koszule, spódnice o rozkloszowanym bądź też ołówkowym kroju, materiałowe spodnie, a także sukienki. Przy wyborze ubrań na rozmowę kwalifikacyjną warto postawić na jednolite faktury oraz minimalistyczne kroje pozbawione nadmiaru zdobień. Całkowicie niedopuszczalne są eksponujące ciało głębokie wycięcia, ekstrawaganckie wzory bądź też dyskotekowe, błyszczące materiały.
To akcesoria, które dopełniają stylizację i sprawiają, że staje się kompletna. Jeśli chodzi o obuwie, warto postawić na uniwersalne modele, takie jak zamszowe botki, zakryte czółenka, ewentualnie baleriny na płaskim obcasie. Kobiety, które zastanawiają się, jaką torebkę dobrać do stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną, powinny postawić na ponadczasowe, niewielkie modele shopperek lub listonoszek. Biżuteria będzie stanowić kropkę nad i całego zestawienia – nie powinna być zbyt okazała, aby nie odciągała niepotrzebnie uwagi rozmówcy.
Wbrew pozorom to bardzo ważny element stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną. Powinna być dyskretna i schludna. Kobiety, które lubią ekstrawagancki styl uczesania, powinny na tę okazję z niego zrezygnować. W czasie rozmowy najlepiej sprawdzą się klasyczne upięcia, takie jak kucyk lub kok. Włosy można także pozostawić naturalnie rozpuszczone.
Znawcy biznesowego dress codu twierdzą, że w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej najlepiej sprawdza się naturalny makijaż, który subtelnie podkreśla walory urody danej kobiety. Jego zadaniem jest także korygowanie ewentualnych niedoskonałości. Ciężki makijaż przeznaczony na wieczorowe przyjęcia z pewnością nie sprawdzi się w sytuacji biznesowej. Warto unikać także krzykliwych kolorów – na przykład czerwonych ust i mocno zaróżowionych policzków.