Umowa najmu mieszkania – na co powinien zwrócić uwagę przyszły lokator?

Stan prawny na dzień: 12.06.2024
Umowa najmu mieszkania – na co powinien zwrócić uwagę przyszły lokator?

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest w Polsce bardzo duże, zwłaszcza w największych miastach. Przed podpisaniem umowy najmu mieszkania lub domu lokator powinien bardzo dokładnie ją przeczytać. Nie może zawierać błędów i niedozwolonych klauzul. Na co zwracać uwagę i jak dodatkowo się zabezpieczać?

Umowa najmu nieruchomości – co powinna zawierać?

Przy zawieraniu umowy najmu z właścicielem mieszkania należy sprawdzić, czy znajdują się w niej informacje dotyczące m.in. przedmiotu umowy, wysokości opłat, sposobu rozliczania się, kaucji, terminu rozpoczęcia najmu czy okresu wypowiedzenia. Właściwa wielkość mieszkania, które lokator zamierza wynajmować, powinna pokrywać się z tym, co zapisano w umowie. Warto poprosić właściciela o dołączenie do niej oświadczenia o byciu posiadaczem danej nieruchomości. Trzeba ponadto zadbać o to, aby zawierała zapisy odnoszące się do kwestii napraw i usuwania szkód na mieniu wynikających ze zdarzeń losowych, podnajmu, ewentualnych zmian w wystroju i wyposażeniu.

Im bardziej szczegółowa jest umowa, tym lepiej. Dokument należy również zweryfikować pod kątem klauzul niedozwolonych takich jak np. brak protokołu stanu lokalu i urządzeń, wyłączenie obowiązku zwrotu czynszu w przypadku odstąpienia od umowy czy brak określenia sposobu wnoszenia opłat i ich podstawy. Obecnie umowy najmu często zawierane są u notariusza, niemniej nie jest to wymóg. Ważne, aby miały formę pisemną.

Dobra umowa to za mało – przyda się ubezpieczenie najemcy

Umowa najmu nie jest w stanie uchronić lokatora przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone w wynajmowanej nieruchomości. Nie tylko właściciel powinien wykupić ubezpieczenie mieszkania chroniące elementy stałe i ruchomości (AGD nie w zabudowie i inne), ale także lokator. Nie da się przewidzieć pewnych zdarzeń. Nie zawsze też dochodzi do nich z winy najemcy.

Z punktu widzenia lokatora kluczowe znaczenie ma ubezpieczenie OC najemcy obejmujące m.in. zalanie, pożar, wybuch. Zabezpiecza ono na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim, przykładowo sąsiadom, i pozwala pokryć wydatki poniesione na ich likwidację. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC w życiu prywatnym, stanowi alternatywę dla kaucji oraz zabezpiecza interesy lokatora i właściciela. Przede wszystkim jednak polisa OC najemcy chroni lokal przed szkodami, które wynikają z nieuwagi mieszkającej w nim osoby.

Ubezpieczenie OC najemcy – na co zwrócić uwagę?

Odpowiedzialność cywilna najemcy to produkt ubezpieczeniowy znajdujący się w ofercie UNIQA. W ogólnych warunkach ubezpieczenia trzeba sprawdzić, co konkretnie obejmuje ochrona i czy obowiązuje przy zmianie mieszkania. Poza tym, jak zgłosić szkodę, jakich dotyczy szkód, jaka jest suma gwarancyjna oraz czy zakres ochrony uwzględnia zdarzenia, do których może dojść z winy lokatora. Warto przypomnieć, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli szkoda została spowodowana umyślnie. Wówczas nie ponosi odpowiedzialności.

Powiązane treści