Art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych z 2004 roku a obecne progi kwotowe

Stan prawny na dzień: 08.09.2022
Art. 11 ust. 8 Pzp a aktualne progi unijne

Zgodnie z art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych z 2004 roku (nieobowiązującego od 1 stycznia 2021 r.) minister właściwy do spraw gospodarki określał, w drodze rozporządzenia, kwoty wartości zamówień oraz konkursów, od których zależał obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, mając na względzie obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa Unii Europejskiej (czyli tzw. progi unijne). Obecnie art. 11 ust. 8 Pzp zastąpił art. 3 ust. 1–4 ustawy Pzp z 11 września 2019 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1710).     

Regulacja art. 11 ust. 8 Prawa zamówień publicznych z 2004 roku wyznaczała delegację ustawową dla ministra do wskazywania aktualnych wartości tzw. progów, od których zależą różnego rodzaju obowiązki zamawiających. Przykładowo wartość, w jakiej mieści się zamówienie, wyznacza:

  • miejsce, w którym publikowane są ogłoszenia dotyczące zamówień publicznych, które przekazuje się do Biuletynu Zamówień Publicznych bądź Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej oraz
  • tryb, jaki można wybrać, by zlecić zamówienie.

Następnie zależą od niego m.in. wysokość wadium (1,5% lub 3%) i różnego rodzaju terminy jak choćby termin związania ofertą czy składania ofert i wniosków w postępowaniach.

Aktualna ustawa Pzp z 11 września 2019 r. wskazuje w art. 3, iż to prezes Urzędu Zamówień Publicznych informuje o:

1)      aktualnych progach unijnych, ich równowartości w złotych oraz o równowartości w złotych kwot wyrażonych w ustawie w euro, ustalonych zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej, wydanym odpowiednio na podstawie:

a)      art. 6 ust. 3 dyrektywy 2014/24/UE,

b)      art. 17 ust. 2 dyrektywy 2014/25/UE,

c)       art. 68 ust. 2 i 3 dyrektywy 2009/81/WE;

2)      średnim kursie złotego w stosunku do euro, stanowiącym podstawę przeliczania wartości zamówień lub konkursów, ustalonym na podstawie kwot określonych w komunikacie Komisji Europejskiej, o którym mowa w pkt 1 – mających zastosowanie do postępowań o udzielenie zamówienia i konkursów wszczętych od dnia wejścia w życie aktów wykonawczych Komisji Europejskiej, wydawanych odpowiednio na podstawie art. 6 ust. 5 dyrektywy 2014/24/UE, art. 17 ust. 4 dyrektywy 2014/25/UE i art. 68 dyrektywy 2009/81/WE.

Informacje, o których mowa w ust. 2, są ogłaszane w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, oraz zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych, niezwłocznie po publikacji komunikatu Komisji Europejskiej, o którym mowa w ust. 2, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Obecnie wysokość progów kwotowych regulują:

Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe wartości progów. Polecam Twojej uwadze czytelnątabelę z aktualnymi kwotami progowymi, które możesz łatwo zastosować do udzielania zamówień.

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska 

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...

Powiązane treści