W opublikowanej na stronach UZP „Koncepcji nowego Prawa zamówień publicznych” czytamy, że proponuje się poddać pod rozwagę obniżenie granicznego progu stosowania ustawy Pzp. Rozważany jest powrót do kwoty 14.000 euro. Według UZP może się to przyczynić do lepszej kontroli wydatkowania środków publicznych oraz konkurencyjności.
Jednocześnie UZP zaprezentował zestawienie progów stosowania ustawy przez inne kraje członkowskie. Wynika z niego, że dotychczasowy próg 30.000 euro plasuje Polskę na 6. miejscu pod względem wysokości progu (5 krajów przed Polską ma niższy próg stosowania przepisów). Jednak wraz z obniżeniem progu bagatelności proponuje się szerokie ułatwienia dla zamówień o wartości krajowej (od progu bagatelności do tzw. progów unijnych, o których mowa w art. 11 ust. 8 ustawy Pzp).
Eksperci spierają się ponadto, czy w odniesieniu do zamówień o wartości poniżej 30.000 euro pozostawić, jak dotąd, decyzję co do sposobu postępowania przy ich udzielaniu zamawiającym, którzy określają stosowne procedury w swoich wewnętrznych regulaminach, czy też wprowadzić do ustawy specjalne zasady dotyczące tych zamówień. Przeważa pogląd, iż nie należy wprowadzać bardziej szczegółowych przepisów w tej kwestii, co z pewnością przyczyni się do jednolitości i pewności prawa dla wykonawców.
Więcej na temat zakupów o niskiej wartości przeczytasz w Temacie tygodnia pt. „Zakupy poniżej 30.000 euro – sprawdź, co zyskasz, regulując zasady ich dokonywania”, który ukaże się w środę 19 września br.