Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – co podkreśla się w orzecznictwie i doktrynie – jest sformalizowanym procesem, podczas którego wykonawcy muszą stosować się do terminów ściśle określonych również w wezwaniu kierowanym na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp. Termin określony datą i godziną jest terminem precyzyjnym i jego przekroczenie nawet o niecałą minutę może skutkować odrzuceniem oferty. Uchybienie terminowi dotyczy także braku przedłożenia pełnomocnictwa dla pełnomocnika konsorcjum w wyznaczonym czasie. Konsekwencją jest w tym przypadku odrzucenie oferty konsorcjum (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 września 2022 r. sygn. akt KIO 2284/22).
Zmiana terminu dla dokonania czynności objętej wezwaniem – jego przedłużenie – wymaga uprzedniego wniosku wykonawcy a następnie zgody zamawiającego na jego wydłużenie przed upływem wyznaczonego terminu. W rozpoznawanym przypadku dokumenty określone wezwaniem powinny zostać uzupełnione w konkretnej dacie do godziny 12.00. Zarówno przepisy Kodeksu cywilnego (art. 111–114), a także art. 8 ustawy Pzp nie pozwalają na taką interpretację, w myśl której następuje wydłużenie spornego terminu ponad godzinę 12:00, jak twierdził zamawiający o 59 sekund, a nawet całą minutę.
W tym przypadku mamy do czynienia z terminem z precyzyjną datą końcową, do której powinna być dokonana czynność. Skoro pełnomocnictwo zostało złożone po wyznaczonym terminie, a mianowicie po godzinie 12.59, to nie może zostać uznane za złożone skutecznie.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/