Opracowanie wykazu najważniejszych problemów i barier utrudniających modernizację infrastruktury to najważniejsze zadania ekspertów z organizacji społecznych oraz Polskiego Kongresu Drogowego.
Przygotowanie katalogu najbardziej spornych kwestii, które występują w branży budowlanej oraz próba wyjaśnienia ich powstawania – to inicjatywa środowiska zajmującego się projektami infrastrukturalnymi. Mają one być opracowane w Białej Księdze.
Mamy dziś do czynienia z sytuacją, która wymaga wręcz ogłoszenia „stanu wyjątkowego” dla polskiej infrastruktury – uważa Tadeusz Syryjczyk, przewodniczący Rady Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Infrastruktury”. Z jednej strony mamy pomyślne doniesienia dotyczące planowanych środków unijnych w nowej perspektywie finansowej, z drugiej natomiast – narastające problemy i napięcia pomiędzy administracją państwową jako zamawiającym a przedsiębiorcami, wykonawcami prac projektowych i robót budowlanych przy projektach infrastrukturalnych. Cały czas tolerowane są umowy z wykonawcami, zakładające maksymalny poziom wymagań w stosunku do wykonawców i dużą tolerancję dla niewywiązywania się z przyjętych terminów przez zamawiających. Nie ma wypracowanych standardów dla typowych umów o wykonawstwo.
Efekty pracy nad Białą Księgą mają być przedstawione m.in. na Kongresie Infrastruktury, który odbędzie się 17 października w hotelu Radisson Blu Centrum w Warszawie. Udział jest bezpłatny, konieczna jest wcześniejsza rejestracja przez stronę internetową www.kongresinfrastruktury.pl.