Aż 21 firm złożyło swoje oferty w postępowaniu na budowę 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 z Poznania (Głuchowa) do Wronczyna. Wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy i rozpoczęcie prac planowanie jest na III kwartał 2014 roku.
W pierwszym etapie przetargu na budowę S5 w Wielkopolsce wpłynęło ponad 20 ofert zarówno od firm polskich jak i z Unii Europejskiej. Teraz komisja przetargowa przeanalizuje dokumenty, a wybrani wykonawcy zostaną zaproszeni do składania ofert cenowych. Firma, która zrealizuję odcinek trasy S5 zostanie wybrana na podstawie kryterium ceny, a także terminu realizacji oraz okresu gwarancji. Ma to nastąpić w III kwartale 2014 roku. Jak informuje zamawiający – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu nastąpi w 2017 roku.
Astaldi
DRAGADOS
konsorcjum: Mota-Engil Central Europe
konsorcjum: EUROVIA POLSKA
Bunte Polska
BUDIMEX
konsorcjum: COLAS Polska
konsorcjum: PORR (Polska)
Bilfinger Infrastructure
Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR
konsorcjum: Vianini Lavori
konsorcjum: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty Łódź”
konsorcjum: MAX BÖGL Polska
konsorcjum: Salini Polska
konsorcjum: Aldesa Construcciones Polska
konsorcjum: MSF ENGENHARIA
MAPA INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI
konsorcjum: Skanska
konsorcjum: Obrascón Huarte Lain
Energopol-Szczecin
konsorcjum: STRABAG
Oprócz wybudowania 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 – z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu i pasami awaryjnymi – wybrana firma ma także wykonać 3 węzły drogowe i 17 obiektów inżynierskich. Powstaną również miejsca obsługi podróżnych, drogi publiczne uzupełniające istniejącą sieć dróg, a także drogi serwisowe służące do obsługi terenów przyległych do S5.
Dodatkowo, w ramach zadania wykonawca wybuduje przepusty, przejścia dla zwierząt oraz ekrany akustyczne. Przedmiot zamówienia obejmuje też wykonanie kanalizacji teletechnicznej związanej z utrzymaniem drogi, kanalizacji deszczowej, rowów odwodnieniowych i zbiorników retencyjnych. Do zadań firmy będzie należało również wykonanie oświetlenia, wybudowanie budynków sanitariatu oraz kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na Miejscu Obsługi Podróżnych. Powstać mają także urządzenia bezpieczeństwa ruchu, a droga ma zostać ogrodzona.
Wykonawca będzie miał również za zadanie przygotować stałą organizację ruchu na drodze ekspresowej i odcinkach przebudowywanych dróg. W tym celu zamontuje urządzenia organizacji i bezpieczeństwa ruchu, czyli bariery drogowe, oznakowanie poziome i pionowe. Do zadań firmy wykonawczej będzie również należała organizacja ruchu na czas wykonywanych robót, przywrócenie dróg publicznych użytkowanych przez wykonawcę w czasie budowy w standardzie sprzed rozpoczęcia prac zgodnie z ustaleniami poczynionymi z zarządcami dróg.
Zakres robót związanych z inwestycją obejmuje także wykonanie nasadzeń zieleni wzdłuż dróg, która będzie wykonywana w końcowej fazie realizacji inwestycji, opracowanie dokumentacji powykonawczej, a także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad