Zakończyła się 4. edycja Konkursu 3P organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jury Konkursu 3P wyłoniło zwycięskie przedsięwzięcia, które zostaną objęte nieodpłatnym, profesjonalnym wsparciem doradczym, prowadzącym do wykształcenia dobrych praktyk w zakresie przygotowania, realizacji i zarządzania przedsięwzięciami PPP.
Nagrody główne otrzymują:
Projekt Gminy Rytro zakłada wybudowanie w formule ppp nowoczesnego gminnego centrum administracyjno-usługowego. Realizacja tego projektu przyczyni się do uporządkowania i zmodernizowania terenu, na którym planowana jest inwestycja i tym samym do zwiększenia atrakcyjności gminy dla jej mieszkańców. Przedsięwzięcie ppp obejmuje budowę czterech budynków użyteczności publicznej, podziemnego zbiornika przeciwpożarowego, a także budowę infrastruktury zewnętrznej, m.in. chodników, dróg wewnętrznych, placów publicznych, ścieżek rowerowych.
Projekt Gminy Miasta Gdańska wpisuje się w program działań, związanych z rewitalizacją jednej z historycznych dzielnic Gdańska – Dolnego Miasta. Plany przedsięwzięcia ppp obejmują wybudowanie na terenie dawnej zajezdni tramwajowej nowoczesnego centrum lokalnego, pełniącego funkcje o charakterze kulturalnym, turystycznym i sportowym. Realizacja tego projektu wpłynie na zmianę otoczenia i przyczyni się do wzrostu atrakcyjności dzielnicy wśród mieszkańców, przyciągnie zainteresowanie turystów i inwestorów. W ocenie Jury Konkursu 3P projekt gdański ze względu na oddziaływanie społeczne może mieć charakter dobrego wzorca rewitalizacji w formule ppp.
Do Konkursu 3P zostało zgłoszono również przedsięwzięcie pt. „Budowa i przebudowa (modernizacja) kąpieliska miejskiego wraz z infrastrukturą techniczną”. Zgłoszenie to złożone zostało przez Gminę Nysa. Za ten projekt Gminę Nysa wyróżniono możliwością nieodpłatnego uczestnictwa jej przedstawicieli w wizycie studyjnej podejmującej problematykę partnerstwa publiczno-prywatnego w krajach Unii Europejskiej. W wizycie studyjnej udział wezmą również przedstawiciele laureatów tej edycji Konkursu 3P.
*****
Celem projektu systemowego PARP pt. „Partnerstwo publiczno-prywatne" jest upowszechnienie wiedzy o partnerstwie publiczno–prywatnym, prowadzące do zwiększenia liczby przedsięwzięć realizowanych w tej formule w Polsce.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 2.1.3 „Wsparcie systemowe na rzecz zwiększania zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Więcej informacji na stronie www.ppp.parp.gov.pl
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości