Pełna jawność procedur sprawia, że każdy zainteresowany może śledzić tryb kontraktowania środków, wskazywać nieprawidłowości czy zaniechania uczestników postępowania. Jawność i przejrzystość działania zamawiających i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ma na celu, zgodnie z opinią UZP, ograniczenie zjawisk patologicznych w sferze zamówień publicznych. W kontekście powyższego Izba zauważa, że występujące w zamówieniach publicznych naruszanie zasady jawności i tym samym przejrzystości postępowania jest zjawiskiem niebezpiecznym dla prawidłowego przebiegu toku procedury <a >(wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 listopada 2021 r., sygn. akt KIO 3210/21).
Wykonawcy uczestniczący w postępowaniu, wobec nieuprawnionego zastrzegania informacji, zostają pozbawieni możliwości kwestionowania nieujawnionych im informacji, zawartych w treści ofert. Nie mogą wówczas wnosić środków ochrony prawnej od niezgodnych z przepisami Pzp czynności zamawiającego.
Dlatego też w każdym postępowaniu rolą zamawiającego jest dokładna analiza podstaw zastrzeżenia treści danego dokumentu jako tajemnicy przedsiębiorstwa. Częstym powodem zastrzegania, jako tajemnicy treści dokumentów oferty, jest bowiem uniemożliwienie innym wykonawcom kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań SWZ. Chodzi w szczególności o te, których spełnienie warunkuje dopuszczenie danego wykonawcy do udziału w postępowaniu oraz wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej.
Więcej o zastrzeganiu tajemnicy przedsiębiorstwa w ofertach piszemy tutaj: