Karta kredytowa - jak działa, ile kosztuje i dlaczego dla niektórych jest to 0 zł?

Stan prawny na dzień: 23.05.2022
Karta kredytowa jak działa, ile kosztuje i dlaczego dla niektórych jest to 0 zł

Karta kredytowa to kawałek plastiku, który może być naszym wielkim dobrodziejstwem lub równie dobrze, wpędzić nas w poważne tarapaty. Wszystko zależy od tego, czy dobrze zrozumiemy, na jakiej zasadzie działa i po prostu nauczymy się nią posługiwać. Co trzeba wiedzieć zanim pierwszy raz zapłacisz kartą z wypukłymi numerami?

Karta kredytowa a karta debetowa

Bardzo często kłopoty zaczynają się od tego, że zupełnie nie rozumiemy, czym rożni się jedna karta od drugiej. Kartę debetową dostaniemy, gdy tylko założymy rachunek w banku, po to, aby korzystać z bankomatu czy po prostu opłacać płatności. Tylko ta karta umożliwi nam wydawanie wyłącznie własnych pieniędzy.

Zupełnie inaczej jest z kartą kredytową, bo kiedy nią płacimy, posługujemy się pieniędzmi, które po prostu pożyczamy od banku. Zanim bank przyzna nam kartę kredytową, dokładnie przeanalizuje, ile może nam pożyczyć w sposób dla siebie bezpieczny i udzieli limitu na karcie. Karta kredytowa daje nam więc możliwości pożyczenia sobie pieniędzy w sposób błyskawiczny, nie musimy za każdym razem chodzić do banku i negocjować kwot i warunków pożyczki gotówkowej. To zdecydowane ułatwienie, pod warunkiem, że zrozumiemy, kiedy musimy pieniądze oddać, aby pożyczka nic nas nie kosztowała.

sklep przyjmujący płatności VISA kartami kredytowymi i debetowymi

Darmowa karta kredytowa - czy to możliwe?

Cykl rozliczeniowy to okres, który trwa zwykle dokładnie 31 dni, w czasie których, beztrosko wydajemy pieniądze z karty. Co ważne, wcale nie musi on być tożsamy z kalendarzowym miesiącem, równie dobrze może zaczynać się 10 dnia miesiąca i kończyć 11 dnia kolejnego miesiąca, jeśli tylko tak ci wygodnie.

Ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego, dostajemy wyciąg z naszej karty, z zestawieniem wszystkich transakcji oraz informację o kwocie całkowitego zadłużenia i terminie jej spłaty. Od tego momentu masz 21 dni na spłacenie zadłużenia z karty. Suma obu okresów to okres bezodsetkowy. Jeśli w ciągu tego czasu oddasz całe pieniądze, w ogóle nie zapłacisz żadnych dodatkowych pieniędzy.

Problem ze spłatą zadłużenia - czy oddawanie minimalnej kwoty ma sens?

To główne zagrożenie, które płynie z aktywnego używania karty kredytowej, jeśli masz problem z planowaniem budżetu. Bank, oprócz podania całej kwoty do spłaty na twoim wyciągu, poda także informację o tym, jaka minimalna kwota jest wymagana w tym miesiącu. To zwykle kilka procent od całości zadłużenia i teoretycznie nic się nie stanie, jeśli wpłacisz tylko minimalną kwotę.

Tyle tylko, że od pozostałej do spłaty sumy zostaną naliczone odsetki, a limit zostanie pomniejszony, o kwotę, która nie została spłacona. To właśnie w tym momencie bank na tobie zarabia, bo odsetki wcale nie są małe, a spłacanie kwoty minimalnej przez kilka miesięcy z rzędu może się okazać bardzo kosztowne.

Na czym zarabia bank, gdy karta jest spłacana w terminie?

Słuszna wątpliwość, bo jak wiadomo, banki to nie instytucje charytatywne, więc z pewnością nie pożyczają ci pieniędzy za darmo. Pierwsza opłata, to ta, którą pobierają w zamian za przyznanie karty. W zależności od banku, ale i kategorii karty można uniknąć opłaty za jej wydanie pod warunkiem faktycznego używania karty. Zazwyczaj trzeba nią wykonać transakcje na ściśle określoną przez bank kwotę.

Kolejne źródło dochodu banku to twój brak pilnowania terminów lub wpłacanie tylko minimalnej, wymaganej kwoty spłaty. Nie zapominaj, że w sytuacji, w której faktycznie nie masz z czego spłacić karty, korzystniejsze będzie wystąpienie do banku o możliwość rozłożenia zadłużenia karty na raty. Zazwyczaj będą one korzystniej oprocentowane. Największe źródło dochodu banku z karty to brak umiejętności korzystania z niej.

Karta płatnicza powinna ci służyć wyłącznie do płacenia. Wypłata gotówki z bankomatu jest wprawdzie możliwa, ale opłata, którą za tą przysługę pobierze bank, będzie niebagatelna.

Słowa kluczowe:
karta kredytowa