Kiedy wykonawca może przelać swoją wierzytelność na podwykonawcę?

Stan prawny na dzień: 07.02.2024
  Kiedy wykonawca może przelać swoją wierzytelność na podwykonawcę?

Urząd Zamówień Publicznych w jednej z najnowszych opinii prawnych przypomina, że wykonawca ma zawsze prawo zbyć swoją wierzytelność względem zamawiającego na inny podmiot np. podwykonawcę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zamawiający w umowie w sprawie zamówienia zawrze obostrzenia w tej materii.

Na gruncie zamówień publicznych przelew wierzytelności może mieć miejsce na etapie realizacji zamówienia, w związku z czym dopuszczalność i ważność umowy przelewu wierzytelności trzeba oceniać przez pryzmat przepisów Kodeksu cywilnego.

Do przelewu wierzytelności dochodzi wskutek zawarcia przez wykonawcę umowy z podmiotem (cesjonariuszem – podwykonawcą), na rzecz którego podmiot dotychczas dysponujący wierzytelnością (cedent – wykonawca) przenosi swoje uprawnienie.

Przelew wierzytelności z wynagrodzenia wykonawcy na rzecz podwykonawcy może nastąpić bez udziału zamawiającego, tj. bez jego zgody. Z drugiej strony umowa w sprawie zamówienia może zawierać w tym obszarze pewne obostrzenia a nawet zakaz dokonywania cesji. Jeśli zatem zamawiający w dokumentach zamówienia nie zawrze zakazu, obostrzeń i innych tego rodzaju postanowień, przelew wierzytelności z tytułu wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy jest dopuszczalny.   

Trzeba pamiętać, że wykonawca ma obowiązek zawiadomić zamawiającego o dokonanym przelewie. Jeśli do zawiadomienia nie dojdzie, wówczas zamawiający, płacąc wynagrodzenie na rzecz wykonawcy, spełnia swoje zobowiązanie i dług względem podwykonawcy i wykonawcy wygasa.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uzp/

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...

Powiązane treści