Ministerstwo Gospodarki chce wspierać firm z branży budowlanej

Stan prawny na dzień: 20.12.2013
ludzik w kasku małe

Pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu sektora budowlano-drogowego to najważniejsze postulaty niedawno zorganizowanego sympozjum „Upadłość podmiotów sektora budowlanego”.

Działalność gospodarcza zawsze opatrzona jest ryzykiem. Czasem trudno przedsiębiorcy przewidzieć wszystkie okoliczności lub uniknąć nieuczciwego kontrahenta. Dlatego w Ministerstwie Gospodarki i innych resortach powstały przepisy, które pomagają chronić właściciela firmy i ułatwiają prowadzenie biznesu – podkreślił wiceminister gospodarki Mariusza Haładyj, uczestnik spotkania.

Należy do nich m.in., obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce – tzw. III ustawa deregulacyjna. – Wprowadza ona np. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania podatku VAT dla małych podatników oraz w korzystaniu z tzw. ulgi na „złe długi w VAT”, a także umożliwienie tzw. kredytu pod zwrot VAT – wyjaśnił podsekretarz stanu w MG.

Resort pracuje również nad przepisami dotyczącymi mediacji w sporach między przedsiębiorcami i ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej. Według wiceministra że spory gospodarcze generują wysokie koszty dla gospodarki i właścicieli firm. – Sposobem na ich obniżenie i przyspieszenie rozwiązania konfliktów są właśnie mediacje. Ponadto zwiększają one szanse na polubowne załatwienie sprawy i utrzymanie relacji biznesowych między partnerami .

Ponadto wiceszef MG zwrócił uwagę na prace dotyczące przygotowania nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz wprowadzeniem nowej, osobnej regulacji Prawo restrukturyzacyjne. – Naszym głównym założeniem jest zmiana proporcji między liczbą postępowań naprawczych a likwidacyjnych na rzecz tych pierwszych – podkreślił wiceszef MG. Resort chce, aby w sytuacji gdy dojdzie do upadłości likwidacyjnej, to majątek likwidowanego podmiotu gospodarczego mógł jak najszybciej wrócić do obrotu gospodarczego. Ma być również przyjęty rządowy dokument Polityka Nowej Szansy. - W tym zakresie Polityka zawiera propozycje o charakterze prewencyjnym dotyczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie i przeciwdziałania przedwczesnej upadłości firm – zaznaczył wiceminister Haładyj.

Ponadto Haładyj nawiązał także do ustawy z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych, powstałej w resorcie infrastruktury. - Rozwiązanie w niej zawarte zapewnią właścicielom firm, których prace zostały wykonane i odebrane, możliwość uzyskania należności nawet w sytuacji, gdy wykonawca będzie unikał dokonania płatności bądź zostanie postawiony w stan upadłości – wyjaśnił.

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki