Oddłużanie to proces, który stosują kancelarie prawne oraz firmy oddłużeniowe. Jego celem jest doradztwo mające pomóc w likwidacji zobowiązania finansowego. W Polsce działa coraz większa liczba firm oddłużeniowych, która pomaga zadłużonym osobom prywatnym. Sposobami na oddłużanie są m.in.: negocjacje z wierzycielem, konsolidacja długu czy upadłość konsumencka.
Oddłużanie to forma pomocy w radzeniu sobie z problemami finansowymi. Stosują ją firmy oddłużeniowe, które m.in. prowadzą negocjacje z wierzycielem.
Oddłużanie to proces składający się z kilku etapów, do których można zaliczyć negocjacje z wierzycielem, konsolidację długu, przerwę w spłacie zobowiązania finansowego, przedawnienie długów oraz upadłość konsumencką. Dłużnik nie zostaje sam ze swoim problemem. We wszystkim może mu pomóc firma oddłużeniowa, która w jego imieniu rozpocznie próby negocjacji z wierzycielem oraz podejmie inne stosowne działania. Czy firmy oddłużeniowe świadczą darmowe usługi?
Oddłużanie, jak sama nazwa wskazuje, jest procesem, który polega na likwidacji długów. Czynności oddłużające są przeprowadzane w sytuacjach, w których dłużnicy nie mogą poradzić sobie z uregulowaniem posiadanych zobowiązań finansowych, na przykład pod postacią pożyczki wybranej spośród ofert porównywarki PozyczkaPortal.pl. Oddłużanie to zatem forma doradztwa pomagająca w radzeniu sobie z problemem.
Oddłużanie to, oprócz doradztwa, również działania, których celem jest redukcja długów. Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że w 2018 roku długi posiadało aż 2,5 mln Polaków na łączną kwotę równą 45,7 mld zł. Od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku upadłość konsumencką ogłosiło ok. 6 tys. osób w Polsce. Osoby, które myślą o oddłużaniu mogą skorzystać z pomocy kancelarii prawnych lub firm oddłużeniowych.
Na rynku działa coraz więcej firm oddłużeniowych, które oferują pomoc osobom prywatnym. Decyzja o skorzystaniu z usług takiej firmy może być pierwszym krokiem pozwalającym na poprawę płynności finansowej. Firmy oddłużeniowe nie tylko doradzają swoim klientom, ale też starają się negocjować warunki z wierzycielami. Niekiedy pomagają zadłużonym w kontaktach z komornikami czy firmami windykacyjnymi.
Ważne! Korzystanie z pomocy firm oddłużeniowych nie jest darmową opcją. Cena za usługę zależy od stopnia skomplikowania sprawy danego klienta oraz od zakresu potrzebnej mu pomocy. Koszt skorzystania z usług firmy oddłużeniowej może wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Instytucje te “idą na rękę” dłużnikowi i pozwalają na rozłożenie płatności na raty ze względu na trudną sytuację finansową klienta.
Pomoc zadłużonym polega na przejściu przez kilka podstawowych etapów, których skutki mają doprowadzić do uregulowania budżetu dłużnika. Jak wyglądają poszczególne kroki?
- negocjacje z wierzycielem,
- konsolidacja długu,
- przerwa w spłacie (dłużnicy bankowi),
- przedawnienie długów,
- upadłość konsumencka.
Dłużnik kierujący sprawę do firmy oddłużeniowej lub kancelarii prawnej, powinien mieć na uwadze fakt, iż oddłużanie to proces wymagający dużej cierpliwości, przestrzegania związanych z nim zasad oraz ustalonej taktyki. Finanse danej osoby zostaną poddane szczegółowej analizie, a pozytywne zakończenie sprawy zależy od jej indywidualnej sytuacji.
Negocjacje z wierzycielami to próby podjęcia mediacji z osobami, u których dłużnik posiada zaległości finansowe. Zazwyczaj rozmowy przeprowadza wspomniana wyżej firma oddłużeniowa. Koszt takiej usługi wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Obowiązek zapłaty spoczywa na osobie dłużnika.
Czy negocjacje z wierzycielem są w stanie pomóc w oddłużaniu? Niestety nie. Czy wierzyciel, któremu zależy na szybkim odzyskaniu gotówki, zgodziłby się na obniżenie wysokości rat o ⅓? To dla niego niezbyt korzystna opcja. Zgodnie ze statystykami, negocjacje z wierzycielami pomogły jedynie blisko 5 proc. zadłużonym. Zazwyczaj były to osoby, które przez określony czas spłacały raty w terminie.
Na czym polega konsolidacja długu? Jest to połączenie wszelkich zobowiązań finansowych w jedno. Pozwala to na spłatę jednej raty miesięcznie zamiast kilku. Nie jest to jednak opcja, z której może skorzystać każda zadłużona osoba.
Dłużnik, który “posiada na swoim koncie” nawet kilkanaście chwilówek zapewne już wcześniej próbował zastosować techniki zbliżone do oddłużania. Zaciągnął kolejne pożyczki krótkoterminowe, żeby uregulować poprzednie. Takie działanie jednak nie doprowadziło do niczego dobrego, wręcz przeciwnie - popadł on w spiralę zadłużenia. Czy konsolidacja jest wówczas właściwym rozwiązaniem? Z pewnością jedna rata będzie niższa od wielu, jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Przerwa w spłacie zobowiązania finansowego to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby posiadające zadłużenie w bankach. Firmy pożyczkowe zazwyczaj nie oferują wakacji kredytowych. Osoby spłacające kredyt czy pożyczkę w instytucji bankowej w odpowiednich terminach, mogą skorzystać z przerwy w spłacie w przypadku pojawienia się problemów. Warto również złożyć wniosek o wakacje kredytowe bądź karencję w spłacie.
Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy to wierzyciele, wykorzystując niewiedzę dłużników o przedawnieniu długów, często wymagają spłaty zobowiązań finansowych, które dawno uległy przeterminowaniu. Jednym ze sposobów na oddłużanie jest właśnie dokładne sprawdzenie daty wymagalności danego zobowiązania finansowego. Może się okazać, że dana osoba spłaciła dług, który już dawno się przedawnił.
Osoba zalegająca ze spłatą zobowiązania finansowego, może również zgłosić się do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek ten należy skierować do sądu rejonowego, a jego złożenie jest możliwe raz na 10 lat. Postępowanie z kolei odbywa się w Sądzie Upadłościowym. Wniosek do Sądu Upadłościowego może złożyć jedynie osoba fizyczna, która w ogóle nie prowadziła własnej firmy lub ją zamknęła.
Zgłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe tylko wtedy, gdy długi nie wiążą się z winą dłużnika, lecz z przyczynami od niego niezależnymi, czyli utratą pracy, wypadkiem czy śmiercią bliskiej osoby. Skutkiem upadłości konsumenckiej jest umorzenie całej kwoty długu. Taka możliwość nie istnieje, jeśli:
- dłużnik zaciągał kolejne pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań,
- kwota do spłaty jest wyższa niż miesięczny dochód zadłużonego,
- dłużnik pozbywał się majątku, żeby nie dopuścić do egzekucji komorniczej.
Czy oddłużanie to opcja, z której powinieneś skorzystać, jeśli posiadasz problemy finansowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jak trudnej sytuacji się znalazłeś.
Oddłużanie to opcja dostępna dla świadomych dłużników. Co to oznacza? Jeżeli dane osoby nadal będą żyć ponad stan, oddłużanie nic nie pomoże. Oddłużanie wymaga bycia konsekwentnym oraz dużej determinacji w dążeniu do celu, którym jest uregulowanie należności finansowych.
Artykuł pochodzi od partnera Portalu Zamówienia Publiczne