Powszechnie przyjętą w praktyce zamówień publicznych zasadą jest interpretacja wszelkich niejasności, dwuznaczności i niezgodności postanowień siwz na korzyść wykonawcy. Wykluczenie go z postępowania z powodu niespełnienia warunków udziału może nastąpić wyłącznie na podstawie jasno brzmiących postanowień ogłoszenia i specyfikacji (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 985/18).
KIO przypomniała w swoim wyroku stanowisko Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, który podkreślił w orzeczeniu z 10 maja 2017 r. (sygn. akt VIII Ga 43/17), że w nauce prawa, a także w orzecznictwie ugruntowane jest stanowisko, zgodnie z którym zamawiający nie może wywodzić negatywnych skutków prawnych dla ubiegającego się o udzielenie zamówienia wykonawcy w postaci odrzucenia jego oferty, jeżeli siwz nie zawiera wyraźnych i jednoznacznych wymagań dotyczących treści oferty.
Odrzucenie oferty, a także wykluczenie wykonawcy skutkujące uznaniem oferty za odrzuconą może nastąpić tylko wówczas, gdy niezgodność z treścią siwz jest niewątpliwa. Zasadą bowiem powinno być takie interpretowanie i ocenianie ofert wykonawców, aby w ramach regulacji dotyczących zamówień publicznych w pierwszej kolejności dążyć do ich utrzymania w postępowaniu. Krajowa Izba Odwoławcza w pełni zgodziła się z tym stanowiskiem.