Niejasności w siwz muszą być interpretowane na korzyść wykonawcy

Stan prawny na dzień: 30.06.2016
43e60522b2a260423903fec062104dbd229d4836-medium

Nie ma potrzeby poprawiania oferty – tabeli w formularzu ofertowym – jeżeli z postanowień siwz nie wynika jednoznaczna potrzeba wypełnienia przedmiotowej tabeli w zakresie wskazanych pozycji. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze sprzecznościami w samej tabeli, które w konsekwencji powinny być rozpatrzone na korzyść, w tym wypadku odwołującego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 4 maja 2016 r.; sygn. akt KIO 600/16).

W rezultacie z uwagi na wieloznaczność postanowień siwz, niejasności nie mogą działać na niekorzyść wykonawców. Powyższa zasada stanowi ugruntowane stanowisko wynikające z orzecznictwa oraz doktryny - zamawiający nie może wywodzić negatywnych dla wykonawcy skutków prawnych w postaci odrzucenia jego oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, jeżeli specyfikacja istotnych warunków zamówienia nie zawierała wyraźnych i jednoznacznych wymagań dotyczących treści oferty.

Autor:

Agata Hryc-Ląd
doświadczony praktyk w dziedzinie zamówień publicznych, doradca,
członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych,
obecnie główny specjalista w dużej instytucji zamawiającej

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...