Niezgodność oferty z siwz należy rozpatrywać pod kątem jej treści, a nie formy

Stan prawny na dzień: 07.04.2021
Niezgodność oferty z siwz należy rozpatrywać pod kątem jej treści, a nie formy

Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści siwz, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp. Interpretacja powyższego przepisu nakazuje odniesienie normy tego przepisu do merytorycznego aspektu zaoferowanego przez wykonawców świadczenia, a także wymagań postawionych w dokumentacji postępowania, w szczególności, co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 stycznia 2021 r., sygn. akt KIO 3508/20).

Niezgodność treści oferty z treścią siwz, która stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty z postępowania o udzielenie zamówienia, zachodzi, gdy zawartość merytoryczna złożonej w danym postępowaniu oferty nie odpowiada ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w siwz wymaganiom.

Omawiana niezgodność powinna dotyczyć sfery merytorycznej zobowiązania:

  • określonego w dokumentacji postępowania oraz
  • zaoferowanego w ofercie przez wykonawcę.

Może także polegać może na sporządzeniu i przedstawieniu oferty w sposób niezgodny z wymaganiami siwz. Chodzi tu jednak o wymagania siwz dotyczące sposobu wyrażenia, opisania i potwierdzenia zobowiązania ofertowego, a więc wymagania związane z treścią oferty, a nie z jej formą.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...