Początek roku upływa pod znakiem nowych regulacji prawnych ustawy Prawo zamówień wykonawczych i aktów wykonawczych do ustawy. Aby ułatwić Ci poruszanie się pośród nowych przepisów, przygotowaliśmy zestawienie zmian w prawie, które weszły w życie na początku 2022 roku oraz które czekają uczestników zamówień publicznych w dalszej perspektywie tego roku.
Twojej uwadze polecam również krótki artykuł o zwolnieniu od stosowania przepisów ustawy Pzp w procedurach poniżej 130.000 zł. Znajdziesz tam zestawienie kompleksowych opracowań na ten temat opublikowanych na Portalu ZP oraz link do regulaminu udzielania zamówień podprogowych, który powinien przygotować każdy zamawiający.
Jeśli musisz zorganizować konkurs ofert np. na określone zamierzenie architektoniczne, przychodzimy Ci z pomocą w materiale na temat procedury konkursowej krok po kroku. W pierwszej części tekstu przeczytasz m.in. o tym, jak powołać sąd konkursowy, kiedy konkurs jest obowiązkowy a kiedy można go uniknąć oraz jakie są niezbędne etapy procedury konkursowej. Już za tydzień dowiesz się, jak właściwie sporządzić regulamin konkursu.
1. Kiedy w trybie podstawowym z możliwością negocjacji opublikować informację o środkach przeznaczonych na zamówienie?
2. Czy zamawiający może przychylić się do prośby wykonawcy o wydłużenie terminu składania ofert?
3. Kiedy konieczna jest aktualizacja planu postępowań?
4. Jak ocenić gwarancję ubezpieczeniową, która przywołuje przepisy starej ustawy Pzp?
5. Czy pełnomocnik konsorcjum może podpisać jedno wstępne oświadczenie w imieniu wszystkich wykonawców?
6. Czy wykonawca musi opatrzyć podpisem elektronicznym informację o spełnianiu kryteriów selekcji?
7. Tona zamiast kg – czy wolno poprawić w ofercie taką pomyłkę?
8. Czy przetargi na rzecz OSP prowadzi gmina czy OSP?
9. Jak sprawdzić równoważność ofert na dostawę tonerów do drukarek?
Przypominam także o innych wzorach dokumentacji. W dziale Wzory dokumentów znajdziesz pliki potrzebne w procedurze z wolnej ręki m.in.:
Redakcja