Ustalony przez zamawiającego zakres i sposób realizacji zamówienia jest podstawą dla oceny zgodności treści złożonej oferty z merytorycznymi wymaganiami opisu przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 2017/23).
Zgodnie z ugruntowanym na tle poprzedniego stanu prawnego orzecznictwem KIO zachowującym aktualność, niezgodność treści oferty z warunkami zamówienia stanowiąca przesłankę odrzucenia oferty wykonawcy, o której mowa w art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, występuje wtedy, gdy oferowane przez wykonawcę zobowiązanie nie odpowiada opisanemu w SWZ. Może także polegać na sporządzeniu i przedstawieniu oferty w sposób niezgodny z wymaganiami zamawiającego.
Chodzi tutaj o takie wymagania SWZ, które dotyczą sposobu opisania, wyrażenia i potwierdzenia zobowiązania oferowanego, tj. wymagania co do treści oferty, a nie jej formy (por. wyrok KIO z 31 marca 2016 r., sygn. akt KIO 396/16 oraz wyrok KIO z 6 września 2016 r., sygn. akt KIO 1565/16).
Termin oferta należy odczytywać w świetle art. 66 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Wskazuje on, że oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy. Na gruncie przepisów ustawy Pzp to zamawiający ustala w SWZ wymagany od wykonawcy zakres i sposób konkretyzacji oświadczenia woli, który będzie następnie podstawą dla oceny zgodności treści złożonej oferty z merytorycznymi wymaganiami opisu przedmiotu zamówienia.