Wraz z rozpoczęciem lipca w życie weszły zmiany w ustawie podatku od towarów i usług oraz w ustawie Prawo zamówień publicznych. Znowelizowane ustawy mają na celu zapewnienie uczciwej konkurencji wśród wykonawców oraz równe ich traktowanie.
Dnia 1 lipca 2015 weszła w życie podpisana przez prezydenta 9 kwietnia 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Głównym celem nowelizacji ma być wyrównanie szans wśród wykonawców oraz zapewnienie ochrony zamawiającego przed oferowaniem większej sumy pieniędzy niż jest konieczna.
Zmiany wprowadzono w art. 91 ust. 3a ustawy Pzp. Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, jeśli została złożona oferta, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług. Natomiast wykonawca, składając ofertę ma obowiązek poinformować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, wskazując towar bądź usługę, które przyczyniają się do powstania tegoż obowiązku.
Do art. 93 ustawy Prawo zamówień publicznych po ust. 1b dopisano również ust. 1c, który mówi, że jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego to do ceny najkorzystniejszej oferty lub oferty z najniższą ceną dolicza się podatek od towarów i usług.