Niezgodność treści oferty z treścią siwz, która stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zachodzi wówczas, gdy jej zawartość merytoryczna nie odpowiada ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w siwz wymaganiom (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 października 2019 r., sygn. akt KIO 1929/19).
Niezgodność treści oferty z siwz musi mieć charakter zasadniczy i nieusuwalny ze względu na zastrzeżenie obowiązku zamawiającego polegającego na poprawieniu oferty. Zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp zamawiający koryguje w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty z siwz, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty, niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego ofertę poprawił.
Rzeczona niezgodność oferty powinna dotyczyć sfery merytorycznej zobowiązania:
bądź może polegać na sporządzeniu i przedstawieniu oferty w sposób niezgodny z wymaganiami siwz. Chodzi tu jednak o wymagania siwz dotyczące sposobu wyrażenia, opisania i potwierdzenia zobowiązania ofertowego, a więc wymagania co do treści oferty, a nie co do jej formy (por. m.in. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 marca 2018 r., sygn. akt KIO 346/18).
Więcej na temat oceny ofert przeczytasz w dziale Porady: