Oferta, której niezgodność z SWZ jest nieusuwalna i istotna, podlega odrzuceniu

Stan prawny na dzień: 03.08.2021
Oferta, której niezgodność z SWZ jest nieusuwalna i istotna, podlega odrzuceniu

Ustawa zobowiązuje zamawiającego do odrzucenia ofert wykonawców, którzy zaoferowali przedmiot zamówienia niezgodny z wymaganiami siwz, co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji, parametrów technicznych i innych elementów istotnych dla wykonania przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 czerwca 2021 r., sygn. akt  KIO 1103/21).

Aby zastosować tę podstawę odrzucenia oferty, musi być możliwe do uchwycenia, na czym konkretnie polega niezgodność oferty z siwz. Innymi słowy trzeba móc stwierdzić, co i w jaki sposób w ofercie nie jest zgodne z konkretnie wskazanymi, skwantyfikowanymi i ustalonymi jednoznacznie postanowieniami specyfikacji.

Odrzuceniu podlega wyłącznie taka oferta, która jest niezgodna z treścią siwz w sposób zasadniczy i nieusuwalny, przy czym obowiązkiem zamawiającego jest korekta w złożonej ofercie niezgodności z siwz, które nie mają istotnego charakteru.

Treść oświadczenia woli składanego w postępowaniu w ofercie należy każdorazowo rozpatrywać przez pryzmat zamiaru wykonawcy, który wyraża się wolą uczestnictwa w postępowaniu. Przy tym kluczową sprawą jest, czy w konkretnym stanie faktycznym można ustalić treść oświadczenia co do oferowanego przedmiotu, w sposób nienaruszający nadrzędnej zasady zachowania uczciwej konkurencji między wykonawcami.

Zaznaczenia wymaga, że punktem wyjścia dla ustalenia zgodności oferty wykonawcy z wymaganiami zamawiającego są zapisy siwz – czyli jasno i przejrzyście wyrażone oczekiwania zamawiającego. Ustalenie niezgodności oferty wykonawcy na podstawie subiektywnej, rozszerzającej interpretacji siwz, czy ocena oferty przez pryzmat oczekiwań nieznajdujących odzwierciedlenia w siwz – jest niedopuszczalna. Wykonawca bowiem – przygotowując swoją ofertę – bazuje na dosłownym brzmieniu zapisów siwz. Nie są mu przecież znane niewyrażone w siwz oczekiwania zamawiającego (por. wyrok z 4 marca 2020 r., sygn. akt KIO 349/20).

Sprawdź, jak w praktyce korygować oferty. Kliknij w artykuły w dziale: Ocena ofert/Omyłki

Autor:

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...