Chcesz zamówić usługę, dostawę bądź robotę, która nie odpowiada standardom a musi zostać dostosowana i udoskonalona do Twoich potrzeb w drodze prac badawczo-rozwojowych? Być może tryb partnerstwa innowacyjnego będzie w tym przypadku najodpowiedniejszy. Sprawdź jak partnerstwo innowacyjne uregulowano w nowym Pzp.
Partnerstwo innowacyjne to tryb udzielenia zamówienia, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy (art. 189 ust. 2 ustawy Pzp).
Etapy partnerstwa innowacyjnego przedstawiają się następująco:
Celem prac badawczo-rozwojowych jest opracowanie innowacyjnego produktu, usługi lub robót budowlanych.
Ilekroć w ustawie Pzp jest mowa o „innowacji”, należy przez to rozumieć wdrażanie nowego lub znacznie udoskonalonego produktu, usługi lub procesu. Chodzi m.in. o:
Zamawiający kupuje dostawy, usługi lub roboty budowlane, które są wynikiem rzeczonych prac badawczo-rozwojowych. Nie ma tutaj konieczności prowadzenia odrębnego postępowania o udzielenie zamówienia. Warunkiem jest jednak fakt, że odpowiadają one poziomom wydajności i maksymalnym kosztom uzgodnionym między zamawiającym a wykonawcą lub wykonawcami.
Uzasadnienie do projektu nowej ustawy Pzp (uzasadnienie do rządowego projektu ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, VIII kadencja, druk sejm. nr 3624) wskazuje: „Istotą ustanowienia partnerstwa innowacyjnego nie jest więc tylko opracowanie innowacyjnego produktu, usługi czy roboty budowlanej, ale również ich zakup bez konieczności przeprowadzania odrębnego postępowania o udzielenie zamówienia.
W ustanowieniu partnerstwa innowacyjnego mamy zatem do czynienia z jedną umową, obejmującą zarówno fazę badawczo-rozwojową, jak i późniejsze wyprodukowanie i dostarczenie innowacyjnego produktu, świadczenie usługi czy ukończenie robót budowlanych”.
Aby zachęcić wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia do udziału w innowacyjnych projektach, zasada solidarnej odpowiedzialności wykonawców za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego jej wykonania, nie znajdzie tu zastosowania.
Celem powyższej zmiany jest to, by każdy z członków konsorcjum ponosił odpowiedzialność tylko za tę część umowy, którą rzeczywiście wykonuje. W konsekwencji wykonawca odpowiedzialny za fazę badawczo-rozwojową partnerstwa nie będzie odpowiadał np. za etap produkcji.