C oraz częściej wykorzystywane są narzędzia elektroniczne w procedurach zamówień publicznych. Tak wynika z danych Urzędu Zamówień Publicznych.
Według przygotowanego przez UZP projektu „Sprawozdania o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2012 roku” uczestnicy zamówień publicznych charakteryzują się większą świadomością prawną. Przyczyniły się do tego m.in. zmiany przepisów w latach 2008-2010, szczególnie te dotyczące większych możliwości poprawiania błędów w dokumentacji ogranicza ryzyka powstawania nieprawidłowości w przebiegu procedury. W ten sposób samo postępowanie jest prowadzone efektywniej. Bezpośrednio przekłada się to na prawidłowe wydatkowanie środków europejskich.
Jak wynika z kontroli zamówień współfinansowanych ze środków UE prowadzonych przez Prezesa UZP z roku na rok poprawia się jakoś prowadzonych przetargów. W roku 2012 w 76% kontroli postępowań nie stwierdzono naruszeń ustawy Pzp. Jest to trzy razy więcej niż w roku 2004, kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o kontroli uprzedniej.
Źródło:
Urząd Zamówień Publicznych (Informator UZP nr 4/2013)
Anna Śmigulska-Wojciechowska