Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła kolejne przetargi na odcinki dróg ekspresowych z Programu Budowy Dróg Krajowych. Tym razem ruszyły postępowania na fragmenty trasy S17 w granicach województwa mazowieckiego i lubelskiego i S7 w regionie świętokrzyskim.
Pierwszy z ogłoszonych przez GDDKiA przetargów dotyczy budowy odcinka S17. Trasa będzie przebiegać od węzła Kurów Zachód w stronę Warszawy wraz z dojazdem do mostu na Wiśle w Puławach. W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy wykonawca opracuje projekty budowlane i uzyska zezwolenia na wykonanie inwestycji. Realizacja robót ma potrwać od 22 do 25 miesięcy, a całego kontraktu od 34 do 37 miesięcy.
Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu ograniczonego. W pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Komisja przetargowa oceni potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczną i finansową wykonawcy. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 20 wykonawców. Kryterium oceny ofert będzie nie tylko cena (90%), ale również termin wykonania (5% za skrócenie realizacji robót budowlanych z 25 do 22 miesięcy) oraz okres gwarancji (5% za wydłużenie z 5 do 10 lat).
Umowy z wykonawcami podpisane zostaną w 2014 roku, a inwestycja będzie zrealizowana pod koniec 2017 roku lub w połowie 2018 roku w zależności od zadeklarowanego przez oferenta czasu na prace budowlane.
Generalna Dyrekcja zapowiada, że do końca roku ogłosi przetarg na pozostały odcinek S17 od węzła Lubelska pod Warszawą do granicy województw. W efekcie w 2018 roku będzie można ekspresowo dojechać ze stolicy do Lublina, a także ominąć Puławy.
Wraz z przetargiem na S17 ogłoszono postępowanie na ponad 20 km odcinek S7 w województwie świętokrzyskim od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała długość ok. 21,5 km i połączy wybudowaną obwodnicę Kielc z istniejącą obwodnicą wschodnią Jędrzejowa. Wykonawca wybuduje trzy dwupoziomowe węzły drogowe: „Tokarnia”, „Brzegi”, „Mnichów”. Zajmie się również stworzeniem obiektów zapewniających dogodne warunki migracji zwierząt. Powstanie również sieć dróg dojazdowych dla mieszkańców przyległych nieruchomości.
Wykonawca przebuduje też urządzenia techniczne kolidujące z budową drogi ekspresowej. Dotyczy to przede wszystkim linii telekomunikacyjnych, sieci i urządzeń elektroenergetycznych, gazociągów, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej itp.
GDDKiA zapowiada, że do końca roku ogłosi jeszcze około 20 postępowań przetargowych na niespełna 300 km nowych dróg ekspresowych. Do tej pory ogłoszono już procedury na 23 trasy o łącznej długości 456,3 km. Zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych w całym 2013 roku zostaną ogłoszone przetargi na 54 odcinki dające w sumie 732,4 km dróg ekspresowych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad