Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że spółka stosowała nadmiernie wygórowane ceny za przetwarzanie i składowanie odpadów komunalnych.
Chemeko-System z Wrocławia jest właścicielem jedynej w regionie instalacji do przetwarzania śmieci. Postępowanie prowadzone przez UOKiK wykazało, że spółka wykorzystała swoja pozycję monopolisty na lokalnym rynku i bezpodstawnie podniosła ceny za przyjęcie odpadów. Stosowane przez Chemeko-System ceny są średnio o ponad 40% większe niż w pozostałych regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych. Urząd uznał, że stawki te w warunkach konkurencji byłyby nie do przyjęcia przez ich klientów i doprowadziły do skorzystania z oferty innych przedsiębiorców, dlatego nałożył karę finansową w wysokości 399. 593, 71 zł. Decyzja nie jest ostateczna, natomiastnadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. W ten sposób przedsiębiorca natychmiast musi zaprzestać niedozwolonej praktyki, niezależnie od ewentualnego odwołania do sądu.
Jak podkreśla prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Dzięki nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności właściciele nieruchomości unikną długotrwałego przepłacania za odbiór odpadów. Nowe prawo nie może być pretekstem do działań szkodliwych dla rynku”.
Obecnie toczy się 27 postępowań mających na celu sprawdzić, czy doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych. Wszystkie one są wynikiem nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą gmina wybiera przedsiębiorcę odpowiedzialnego za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze przetargu. UOKiK wszczyna bowiem stosowną procedurę, jeżeli w związku z wprowadzaniem nowych regulacji samorządy i inni przedsiębiorcy mogą prowadzić działania naruszające ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów