Gminy już w marcu powinny mieć większą swobodę w naliczaniu opłat za wywóz śmieci. Podpisana przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Znowelizowana ustawa rozwiązuje m.in. kwestie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości - dopuszcza stosowanie więcej niż jednej metody naliczania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin. Np. w części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody.
Ustawa umożliwia także różnicowanie stawek opłat, wprowadzenie zwolnień przedmiotowych, ustanowienie dopłat dla właścicieli nieruchomości spełniających ustalone kryteria lub określenie szczegółowych zasad ustalania opłat.
W Sejmie znajduje się jeszcze poselski projekt zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zakłada on, że gminy posiadające własne spółki komunalne będą zwolnione z obowiązku organizowania przetargów na odbiór śmieci od właścicieli nieruchomości.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, gminy muszą organizować przetargi na odbiór odpadów, nawet tam gdzie dotąd zadania te realizowały spółki gminne lub zakłady budżetowe. Posłowie SLD - autorzy projektu - twierdzą, że może to doprowadzić do tego, że duża część tych podmiotów nie będzie w stanie wygrać przetargu. W efekcie ich dalszy byt stanie pod znakiem zapytania, a duże środki przeznaczane przez samorządy na dotychczasową modernizację przedsiębiorstw nie zostaną wykorzystane.
Kancelaria Prezydenta RP