Do końca 2013 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi około 50 przetargów w sumie na ponad 700 km dróg ekspresowych. Łączna wartość inwestycji to ponad 35 mld zł.
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Wskazano w nim listę inwestycji przewidzianych do wykonania w nowej perspektywie UE. Jak wynika z przyjętego załącznika, jeszcze w 2013 roku będzie możliwe ogłoszenie około 50 postępowań o zamówienia publiczne na drogi ekspresowe o łącznej długości 717 km i wartości 35,73 mld złotych. Środki te pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE.
W ramach załącznika nr 5 będą realizowane inwestycje na kilku drogach krajowych. Jeszcze w 2013 roku mają być ogłoszone przetargi na budowę drogi ekspresowej S3 na odcinku Sulechów – Lubawka i drogi S5 na odcinkach: Poznań – Wronczyn, Radomicko – Kaczkowo, Korzeńsko – Wrocław oraz Gniezno –Mielno. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomi również postępowania na drogę S7 na odcinkach: Olsztynek – Miłomłyn, Nidzica – Napierki, Radom – Skarżysko Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny – granica woj. Świętokrzyskiego oraz odcinek Igołomska – Christo Botewa. W nowej perspektywie za priorytetowe zostały uznane także trzy odcinki S8: Radziejowice – Paszków, granica woj. Mazowieckiego – Zambrów oraz Wiśniewo – Jeżewo. Przetarg zostanie też ogłoszony na budowę odcinka drogi ekspresowej S17 Zakręt – Kurów. Ruszą również postępowania na odcinki drogi S19: Sokołów Małopolski Północ – Stobierna i Świlcza – Rzeszów Południe. Zaplanowano również przetarg na budowę trasy S51 na odcinku Olsztyn – Olsztynek. W 2013 roku GDDKiA ogłosi także przetarg na budowę obwodnicy Lublina. Na wniosek Ministra Sławomira Nowaka do załącznika numer 5 został dopisany także odcinek drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – autor załącznika – twierdzi, że umożliwi on szybkie przystąpienie do realizacji nowej perspektywy budżetu UE. Według resortu, przyjęcie nowego planu budowy dróg, jest pierwszym krokiem do realizacji inwestycji drogowych w ramach przyszłego Krajowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2020.
Proponowane inwestycje stanowią jedynie wycinek tych planowanych do realizacji w latach 2014-2020, cały program nie został jeszcze przygotowany.
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej