Samorządy mogą sprawdzać jakość dróg wojewódzkich

Stan prawny na dzień: 07.06.2013
droga

Dzięki wykorzystaniu laboratorium Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad możliwe jest badanie jakości i trwałości realizowanych przez wykonawców projektów drogowych.

Pierwsza umowa o współpracę już została podpisana z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Sprawdzane ma być, czy droga jest budowana przez wykonawcę zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących przepisach oraz specyfikacjach technicznych. Dzięki umowie zarządu województwa z oddziałem GDDKiA sprzęt laboratoryjny będzie mógł być wykorzystywany również na drogach samorządowych, przy czym nie może to wpływać na nadzór jakości nad drogami krajowymi.

Analizy GDDKiA będą dotyczyły m.in.:

  1. badania geotechniczne podłoża gruntowego, nośności i zagęszczenia podłoża, nasypów oraz podbudowy.
  2. badania laboratoryjne mieszanek mineralno-asfaltowych i warstw nawierzchni bitumicznych.
  3. badania mieszanek betonowych i betonów oraz prefabrykowanych elementów betonowych i kamiennych.
  4. badania diagnostyczne warstw nawierzchni bitumicznych i oznakowania.
  5. badania materiałów przeznaczonych do nasypów (wymian gruntu), mieszanek niezwiązanych, mieszanek związanych spoiwami, mieszanek betonowych oraz mieszanek mineralno-asfaltowych.
  6. doradztwo technologiczne przy opiniowaniu nietypowych rozwiązań projektowych i wykonawczych.

W ramach obowiązującego w GDDKiA systemu kontroli jakości, badaniom poddawane są wszystkie nowe inwestycje, jak również przebudowywane i remontowane drogi krajowe w Polsce. Wykorzystywane w tym celu są laboratoria drogowe Generalnej Dyrekcji, które w samym 2012 roku pobrały i zbadały prawie 69.000 próbek. Dzięki temu możliwe było podjęcie na bieżąco działań naprawczych poszczególnych dróg. Ponadto monitoring jakości sprzyja lepszej budowaniu dróg w lepszej kondycji.

Źródło:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad