Kluczowe jest, aby wykonawca składając wyjaśnienia, dołożył należytej staranności. To na podstawie tych wyjaśnień zamawiający podejmuje bowiem ostateczną decyzję co do zgodności oferty z warunkami zamówienia i o jej ewentualnym odrzuceniu (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 czerwca 2022 r.; sygn. akt KIO 1549/22).
Zgodnie z poprzednim stanem prawnym zamawiający odrzucał ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiadała treści SIWZ, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 starej ustawy Pzp. Jak wskazuje się konsekwentnie w orzecznictwie, niezgodność treści oferty z treścią SIWZ, która stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia zachodzi, gdy zawartość merytoryczna złożonej w danym postępowaniu oferty nie odpowiada ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w SIWZ wymaganiom. To zamawiający określa wymagania zarówno w odniesieniu do świadczenia, które zamawia, jak i w odniesieniu do zakresu i sposobu konkretyzacji oświadczenia woli składanego przez wykonawcę. Warto pamiętać, że oświadczenie to jest podstawą dla oceny zgodności treści złożonej oferty z merytorycznymi wymaganiami opisu przedmiotu zamówienia.
Oferowany przez wykonawcę produkt powinien być zgodny z ustalonymi w SIWZ wymogami, a oświadczenia i dokumenty składane przez wykonawcę następnie w toku postępowania o udzielenie zamówienia na wezwanie zamawiającego powinny pozostawać spójne z oświadczeniem woli wykonawcy złożonym w ofercie.
W przypadku powstania u zamawiającego wątpliwości co do zgodności treści oferty z treścią SIWZ, zadaniem wykonawcy, w odpowiedzi na wezwanie podmiotu zamawiającego, jest wykazać w sposób jednoznaczny tę zgodność. W tym celu wykonawca ma możliwość korzystania z dowolnych środków dowodowych. Zasada ta zachowuje aktualność również pod rządami nowej ustawy Pzp.
Być może zainteresuje Cię także: Niezgodność treści oferty z SWZ – KIO podpowiada, jak ją stwierdzić i ocenić