Ustawa śmieciowa nadal budzi wiele kontrowersji

Stan prawny na dzień: 16.05.2013
dokumenty i ręce

Ponad 6 tys. wniosków do Trybunału Konstytucyjnego złożyli mieszkańcy Dolnego Śląska o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy. Ponadto szereg gmin oraz spółdzielni mieszkaniowych zwracały się do Prezydenta RP o przesunięcie o pół roku terminu wdrożenia nowych przepisów.  

Mimo, iż nowe przepisy maja wejść w życie już od 1 lipca, to nadal nie cichną głosy niezadowolenia z kształtu nowych regulacji. Samorządy twierdzą, że ustawa został przyjęta zbyt późno i teraz mają za mało czasu na przygotowanie się do nowego systemu. Zarzucają również, że nowy sposób pobierania opłaty za odbiór odpadów komunalnych może być zagrożeniem dla budżetów gmin.

Natomiast Ruch Społeczny Obrony Mieszkańców, działając w imieniu mieszkańców Dolnego Śląska, wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie niektórych zapisów ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Autorzy tej akcji uważają za niekonstytucyjne przepisy mówiące o tym, że podatek od wywozu śmieci będzie odprowadzany do gminy przez spółdzielnie bądź zarządców budynku. Problemy natomiast pojawiają się w przypadku osób niepłacących za czynsz, ponieważ nie ma możliwości ściągnięcia od nich ich części przypadającej na należności podatkowe. Ponadto Ruch Społeczny sprzeciwia się odprowadzaniu śmieci do Regionalnych Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych, za cenę ustaloną z góry przez RIPOK. Obawy spółdzielców budzą również przetargi mające na celu wyłonienie firmy zajmującej się wywozem odpadów, które według Ruchu Społecznego mogą przyczynić się do powstania monopolu na rynku przedsiębiorstw zajmujących się tą profesją. Jak wskazuje RSOM szanse na udzielenie zamówienia publicznego mają tylko duże firmy.

Źródło:

PAP

Powiązane treści