W jakich trybach najczęściej udzielane są zamówienia publiczne?

Stan prawny na dzień: 21.05.2024
W jakich trybach najczęściej udzielane są zamówienia publiczne?

Urząd Zamówień Publicznych sporządził zestawienie najważniejszych informacji o zamówieniach publicznych realizowanych w I kwartale 2024 roku. Sprawdź m.in., z jakich trybów najczęściej korzystają zamawiający, ile ofert średnio konkuruje w przetargach oraz jakie zamówienia zlecane są najczęściej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski z raportu UZP opublikowanego na jego stronie internetowej:

  1. Najwięcej postępowań ogółem (publikowanych zarówno w TED jak i BZP) dotyczyło dostaw (36,62%), potem robót budowlanych (32,38%) i usług (31,00%).
  2. Zamawiający w postępowaniach unijnych najczęściej korzystali z trybu przetargu nieograniczonego (98,56%) a w procedurach krajowych z procedury podstawowej bez negocjacji (83,10%). Coraz większą popularnością cieszy się tryb podstawowy z negocjacjami – skorzystano z niego w 16,88% przypadków. Pozostałe procedury obejmują niewiele więcej niż ponad 1% postępowań.
  3. Cena jako jedyne kryterium oceny ofert jest stosowana najczęściej w przypadku dostaw (60 i 61% – odpowiednio w trybie krajowym i unijnym). W robotach budowlanych zamawiający korzystają z dodatkowych do ceny kryteriów w 92 i 82% przypadków.
  4. W zamówieniach krajowych najwięcej przypadków zaliczkowania przewidziano w zamówieniach na roboty budowlane – ok. 10% umów.  
  5. Zamawiający przewidzieli, że unieważnią postępowanie, jeśli nie dostaną unijnego wsparcia, w przypadku ponad 40% zamówień na roboty budowlane zamawiane w procedurach krajowych (w przypadku dostaw i usług były to okolice 20% zamówień).
  6. Zamawiający powszechnie stosują mechanizm zmian umowy na podstawie wcześniej sformułowanych w niej postanowień. W przypadku każdego z rodzajów zamówień jest to okolica 90% umów.
  7. Średnia liczba ofert składanych w postępowaniach nadal jest najwyższa dla robót budowlanych: 4,69. W przypadku dostaw jest to średnio 2,28 ofert a usług: 2,64.
  8. Postepowanie o udzielenie zamówienia publicznego trwa najdłużej na zamówienie robót budowlanych – ponad 50 dni. Dostawy i usługi są zamawiane średnio w okolicach 30 dni. 
  9. Najwięcej zamówień (krajowych) realizują jednostki samorządu terytorialnego: ogółem ok. 45% wszystkich zamówień, jednostki budżetowe: 12% oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej: 9%. 
  10. Polscy wykonawcy największe zamówienia pozyskali w Czechach – 203 557 872 EUR, w Rumunii – 625 752 467 EUR i na Węgrzech – 166 116 000 EUR.

Źródło:

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...