Treść art. 26 ust. 3 ustawy Pzp nie budzi wątpliwości. To zamawiający jest podmiotem decydującym o zakresie koniecznego uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę oraz momencie, w jakim to uzupełnienie powinno nastąpić. Dla zachowania zasady jednokrotności wezwania konieczne jest, by zamawiający nie wzywał dwukrotnie (i więcej) do uzupełnienia tego samego dokumentu (oświadczenia) bądź potwierdzenia tej samej okoliczności (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 sierpnia 2019 r., sygn. akt KIO 1432/19).
Zamawiający nie złamał zasady jednokrotnego wzywania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów. Celem wspomnianego zakazu jest umożliwienie wykonawcom jednokrotnego poprawienia oferty, przy czym dopuszczalny zakres poprawy wynika z treści wezwania zamawiającego. To on określa, jaka część oferty podlega poprawie w określonym momencie procesu jej oceny.
O ile do wykonawcy skierowanych zostało kilka wezwań w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, to za każdym razem dotyczyły one innej okoliczności. W takiej sytuacji nie ma podstaw do stwierdzenia, że zamawiający nie przestrzegał zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
O tym, jak właściwie uzupełniać dokumenty, piszemy m.in. w poradach: