Wykonawca, który już raz uzupełniał Jednolity Europejski Dokument Zamówienia, nie może ponownie przedłożyć informacji dotyczących wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu. Takie działanie będzie stanowiło dwukrotne uzupełnienie, co stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania wykonawców. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za taką interpretacją (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 5 stycznia 2017 r., sygn. akt KIO 2429/16).
Niezwykle często w toku trwania procedury o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający, w wyniku przeprowadzonego badania ofert czy wniosków, stają przed koniecznością wezwania wykonawców do złożenia, uzupełnienia lub poprawienia dokumentów, w tym wstępnego oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1 ustawy Pzp – jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ).
Często procedura uzupełniania skupia się wokół pewnego obszaru związanego z wykazaniem określonego warunku udziału w postępowaniu czy wymogu zamawiającego. Niejednokrotnie też, z uwagi na uchybienia formalne zamawiający wzywają do złożenia całego oświadczenia JEDZ. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być stwierdzone nieprawidłowości w zakresie formy dokumentu, na przykład niewłaściwego, niezgodnego z reprezentacją, sposobu podpisania dokumentu.
W sytuacji opisanej komentowanym wyrokiem KIO zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia kompletnego JEDZ, z uwagi na fakt, że to oświadczenie, stanowiące wstępne potwierdzenie dotyczące sytuacji wykonawcy, nie zostało w ogóle załączone do oferty.
W toku procedury uzupełniania nie potwierdzono spełnienia jednego z warunków udziału w postępowaniu. Jednakże dokonana już czynność zamawiającego, polegająca na wezwaniu do złożenia JEDZ, uniemożliwiła zwrócenie się do wykonawcy o uzupełnienie dokumentów, na mocy art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
Więcej na ten temat w dziale Omówienia wyroków KIO.