Zamawiający ma prawo postawić restrykcyjne wymogi dotyczące przedmiotu zamówienia

Stan prawny na dzień: 04.04.2018
cb34f0120d4744f46a7b6376b05f21869b0e7459-medium

Zamawiający ma prawo dostosować swoje wymagania do własnych potrzeb. Jeśli nie naruszają one zasady uczciwej konkurencji, to jest uprawniony do opisana ich według swojego uznania. Wskazując na możliwość zaoferowania sprzętu przez co najmniej dwóch producentów, zamawiający dowodzi, że nie doszło do naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Pzp, który ma na celu niedopuszczenie do sytuacji, w której przedmiot zamówienia jest opisany w sposób utrudniający uczciwą konkurencję (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 stycznia 2018 r., sygn. akt KIO 31/18).

Opis przedmiotu zamówienia nie może ograniczać uczciwej konkurencji, co wynika z art. 29 ust. 2 ustawy Pzp. Nie jest jednak tak, że zamawiający w każdym przypadku musi otrzymać dokładnie to, co oferuje wykonawca, gdyż to zamawiający jako dysponent postępowania decyduje, co ma być przedmiotem zamówienia – z zastrzeżeniem oczywiście, że opis przedmiotu zamówienia nie może utrudniać uczciwej konkurencji.

W każdym przypadku w prowadzonym postępowaniu konkurencja w jakimś stopniu jest ograniczona ze względu na stawiane przez zamawiającego wymagania. Nie jest zatem wystarczające powołanie się wyłącznie na kwestie funkcjonalności. Kluczowe natomiast jest wykazanie, że zamawiający poprzez wprowadzone postanowienia specyfikacji mógł utrudnić uczciwą konkurencję.

W opisywanym postępowaniu zamawiający uzasadnił swoje potrzeby również względami organizacyjnymi, przedstawiając stosowne dowody (regulaminy). Wskazał także, że – co do spornego opisu – istnieje kilku producentów oferowanego sprzętu, zatem Izba nie mogła zgodzić się z odwołującym, że doszło do naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Pzp.

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

Specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...