Zamówienia społeczne, zielone oraz innowacyjne w rocznych sprawozdaniach o udzielonych zamówieniach

Stan prawny na dzień: 20.02.2024
Zamówienia społeczne, zielone oraz innowacyjne w rocznych sprawozdaniach o udzielonych zamówieniach

Urząd Zamówień Publicznych w ostatnich dniach opublikował krótkie opracowanie dotyczące wypełniania rubryk VI i VII rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie skrót informacji w czytelnej tabeli.

Przypominamy, że termin przekazania rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach za 2023 rok mija 1 marca 2024 r. Więcej na temat wypełniania tego dokumentu i praktycznych problemów, jakie mogą się z wiązać z tą czynnością przeczytasz tutaj: Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach publicznych 2024

Poniżej omówienie wybranych przez UZP pozycji sprawozdania. 

Rubryka sprawozdania

Jak wypełnić?

Przykłady

Określenie w opisie przedmiotu zamówienia wymagań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników , o których mowa w art. 100 ust. 1 ustawy TAK/NIE

Należy tu wskazać postępowania:

  • w których zastosowano bezpośrednio wymogi dostępności i projektowania dla wszystkich użytkowników, jak i te
  • gdzie odniesiono się w sposób ogólny do obowiązujących regulacji prawnych, które takie wymogi nakładają.

Przykładem będzie zamówienie na roboty budowlane, w którym zamawiający zawarł ogólny obowiązek spełnienia wymogów wynikających z Prawa budowalnego oraz towarzyszących mu aktów wykonawczych.

Określenie wymagań zw. z realizacją zamówienia obejmujących aspekty społeczne, związane z zatrudnieniem, o których mowa w art. 96 ust. 1 ustawy TAK/NIE

Należy tu wskazać postępowania, w których ustanowiono społeczne wymogi co do sposobu realizacji zamówień.

Chodzi o np.: przypadki:

  • zamówień, w których zatrudniono osoby z grup defaworyzowanych,
  • zamówienia na usługi cateringowe, w których uwzględniono różne potrzeby żywieniowe osób z nich korzystających (np. dania bezmięsne, bezglutenowe, niskobiałkowe itp.).

Określenie etykiety związanej z aspektami społecznymi albo innego przedmiotowego środka dowodowego, o których mowa w art. 104 ustawy TAK/NIE

Należy tu wskazać postępowania o szczególnych cechach społecznych, w których wykorzystano etykiety społeczne (bezpośrednio np. w OPZ, kryteriach itp. oraz pośrednio – gdy żądano etykiety jako środka dowodowego na potwierdzenie wymaganych cech).

Przykładem takiego zamówienia jest postępowanie na usługi cateringowe, w ramach którego serwowano certyfikowaną kawę posiadającą określoną etykietę (np. Fairtade).

Określenie w opisie przedmiotu zamówienia wymagań środowiskowych zgodnie z art. 101 ustawy TAK/NIE

Tu należy wskazać postępowania, w których stosowano wymogi o charakterze środowiskowym w ramach OPZ (bezpośrednio jako  np. efektywność energetyczna zamawianych produktów i pośrednio  gdy zamawiający zamiast szczegółowego wskazania wymagań o charakterze środowiskowym, odniósł się do ogólnych przepisów, które takie wymogi nakładają).

Przykładem są zamówienia mające na celu wzniesienie zgodnego z prawem budynku („budynku o niskim zużyciu energii”)  lub działania termomodernizacyjne służące poprawie efektywności energetycznej istniejącego obiektu budowlanego celem osiągnięcia obowiązujących parametrów w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej.  

Określenie wymagań zw. z realizacją zamówienia obejmujących aspekty środowiskowe, o których mowa w art. 96 ust. 1 ustawy TAK/ NIE

Należy tu wskazać  postępowania, w których określono wymogi przekładające się na sposób realizacji zamówienia.

Przykładowo chodzi w  zamówieniach na:

  • usługi transportowe zamawiający mogą określić parametry techniczne pojazdów wykorzystywanych do ich realizacji (np. normy emisji spalin EURO, klasa efektywności paliwowej opon),
  • usługi cateringowe – można stawiać wymóg stosowania opakowań zbiorczych, czy też naczyń recyklingowych i nadających się do recyklingu.

Określenie etykiety związanej z aspektami środowiskowymi albo innego przedmiotowego środka dowodowego, o których mowa w art. 104 ustawy TAK/NIE

Należy tutaj wskazać postępowania o szczególnych cechach środowiskowych, w których wykorzystano ekoetykiety.

Przykładowo w postępowaniu na usługę sprzątania, zamawiający  określa środowiskowe wymogi względem produktów stosowanych przy realizacji tych usług i wymaga określonych etykiet (np. EU Ecolabel) na potwierdzenie, że produkty stosowane przy usłudze sprzątania spełniają te wymogi.

Czy wymagania społeczne muszą stanowić kryteria oceny ofert, aby trzeba je było wpisać do rocznego sprawozdania?

Pytanie

Kiedy wypełniamy sekcję VI sprawozdania z udzielonych zamówień „Zamówienia, do których stosuje się przepisy ustawy, uwzględniające aspekty społeczne”? Czy zamówienia, w których wymagamy zatrudnienia na umowę o pracę (art. 95 ustawy Pzp) powinny być wykazane w tej sekcji? Czy jeśli w projekcie są chodniki z obniżonymi krawężnikami, to zamówienie wpisuje się już w art. 100 ustawy Pzp i należy je wykazać w sekcji VI sprawozdania? Czy wykazujemy te zamówienia w sekcji VI sprawozdania, tylko wtedy kiedy powyższe wymagania były oceniane w kryteriach oceny ofert? Czy jeśli nie są oceniane w kryteriach, to też je wykazujemy w sekcji VI sprawozdania?

Odpowiedź

Sekcja VI sprawozdania o udzielonych zamówieniach obejmuje swoim zakresem zamówienia, wobec których zamawiający sformułował wymogi, o których mowa w art. 94 ust. 1, art. 95 ust. 1, art. 100 ust. 1, art. 242 ust. 2 pkt 2, 96 ust. 1 oraz art. 104 w zakresie etykiety lub innego przedmiotowego środka dowodowego związanych z aspektami społecznymi.

Wyjaśnienie

Zgodnie z art. 82 ust. 1, zamawiający są zobowiązani do przekazania rocznego sprawozdania w terminie do 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.

Zakres informacji, które zamawiający jest zobowiązany ująć w sprawozdaniu, został określony w rozporządzeniu ministra rozwoju i technologii z 20 grudnia 2021 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru, sposobu przekazywania oraz sposobu i trybu jego korygowania.

Załącznik do rozporządzenia, ustalający wzór rocznego sprawozdania, obejmuje dziewięć tabel (pierwsza z nich dotyczy identyfikacji zamawiającego), określających zakres przekazywanych informacji w następującym podziale.

Tabela VI, o której mowa w treści pytania, obejmuje zamówienia, do których stosuje się przepisy ustawy Pzp uwzględniające aspekty społeczne tj.:

  • art. 94 ust. 1,
  • art. 95 ust. 1,
  • art. 100 ust. 1,
  • art. 242 ust. 2 pkt 2,
  • 96 ust. 1,
  • art. 104 w zakresie etykiety lub innego przedmiotowego środka dowodowego związanych z aspektami społecznymi.

Tym samym:

  • Jeżeli zamawiający zastosował w postępowaniu tzw. klauzulę społeczną z art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, powinien przekazać informację o udzielonym zamówieniu w ramach tabeli VI sprawozdania.
  • Jeżeli wymóg w zakresie obniżonych krawężników stanowił wyraz uwzględnienia przez zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia wymagań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników, czyli wynika z obowiązku zastosowania art. 100 ust. 1 ustawy Pzp, zamawiający powinien przekazać informację o udzielonym zamówieniu w ramach tabeli VI sprawozdania.
  • Dla ustalenia obowiązku ujawnienia zamówienia obejmującego aspekty społeczne w tabeli VI sprawozdania bez znaczenia pozostaje to, czy wymóg być traktowany jako minimalny czy jako dodatkowo punktowany w ramach oceny z zastosowaniem kryteriów oceny ofert. Większość wskazanych aspektów społecznych to wymagania tzw. minimalne, których spełnienie przez wykonawcę determinuje w ogóle możliwość ubiegania się o udzielenie zamówienia. Tytułem przykładu, ustawodawca wymaga ujęcia w tabeli VI sprawozdania wszystkich zamówień, w których zastosowano klauzulę społeczną z art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, lub wszystkich tych zamówień, w których przy opisie przedmiotu zamówienia zamawiający uwzględnił wymagania w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników. Spełnienie tych wymagań przez wykonawcę jest obligatoryjne i nie wiąże się z przyznaniem dodatkowych punktów w toku oceny ofert.

Katarzyna Bełdowska

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...