Zasada efektywności i uzyskania najlepszej jakości zamówienia w ramach posiadanych środków – co to w praktyce oznacza zdaniem KIO?

Stan prawny na dzień: 27.03.2023
  Zasada efektywności i uzyskania najlepszej jakości zamówienia w ramach posiadanych środków – co to w praktyce oznacza zdaniem KIO?

Zamawiający, który dąży do zapewnienia efektywności postępowania, nie może w związku z tym zrezygnować ze stosowania pozostałych reguł i zasad rządzących postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego, jak np. zasada uczciwej konkurencji, przejrzystości, czy też reguł dotyczących opisu przedmiotu zamówienia. Nieprawidłowy opis przedmiotu zamówienia w żaden sposób nie usprawiedliwia unieważnienia postępowania zgodnie z art. 17 ust. 1 w zw. z art. 255 pkt 5 ustawy Pzp (wyrok KIO z 3 października 2022 r.; sygn. akt KIO 2430/22).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający udziela zamówienia w sposób zapewniający:

  • najlepszą jakość dostaw, usług, oraz robót budowlanych, uzasadnioną charakterem zamówienia, w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację (pkt 1), oraz
  • uzyskanie najlepszych efektów zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych, o ile którykolwiek z tych efektów jest możliwy do uzyskania w danym zamówieniu, w stosunku do poniesionych nakładów (pkt 2).

Pierwszy punkt regulacji zobowiązuje zamawiającego, aby uzyskał najlepszą jakość zamówienia w stosunku do środków finansowych, które może przeznaczyć na realizację zamówienia. W tym celu musi:

  • stosować możliwie najskuteczniejsze sposoby i narzędzia wyboru najkorzystniejszej oferty albo
  • wynegocjować najkorzystniejsze warunki umowy, pod względem jakości zamówienia, uwzględniając zarezerwowane na ten cel środki w budżecie.

Ważne będą także decyzje, jakie podejmie zamawiający, przygotowując postępowanie w ramach:

  • opisu przedmiotu zamówienia i
  • opisu warunków udziału w postępowaniu, kryteriów kwalifikacji oraz kryteriów oceny ofert.

Zasada efektywności z kolei oznacza, że zamawiający musi podejmować działania, które będą ukierunkowane na uzyskanie korzystnych efektów w następstwie udzielonego zamówienia w stosunku do nakładów, które będzie ponosił zamawiający.

O tym, jak m.in. zgodnie z powyższymi regułami opisać przedmiot zamówienia, piszemy tutaj:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej na rynku inwestycji infrastrukturalnych reprezentujący...

Powiązane treści